Dziennikarstwo. Zawód a może misja?

News
Odsłon: 227
REKLAMA (B2A01)

Dziennikarstwo. Zawód a może misja?

W dobie rozwiniętej technologii oraz mediów społecznościowych, wszelakie wiadomości bądź informacje mamy na wyciągnięcie ręki. Jednak trzeba zadać sobie pytanie, jaki procent z nich jest wiarygodny i rzetelny.

Problemem dzisiejszego świata jest dziennikarstwo internetowe, czyli wszystkie portale plotkarskie oraz profile na mediach społecznościowych podające się za godne zaufania źródło informacji. Niestety
w rzeczywistości tak nie jest. Większość wiadomości przekazywanych poprzez te portale lub profile są niezgodne z prawdą bądź znacznie zmodyfikowane, a odbiorcy w to wierzą. Jak więc powinno wyglądać prawdziwe dziennikarstwo? Czy jest ono wyłącznie zawodem, a może jednak misją?

Dziennikarstwo na przestrzeni setek lat ciągle się rozwijało i w dalszym ciągu rozwija. Jednak jedno jest pewne, a konkretnie to, iż dziennikarstwo powstało po to, aby przekazywać informację społeczeństwu. Dzisiaj, w mediach społecznościowych każdy, kto opublikuje jakąkolwiek informacje uważa się za dziennikarza. Lecz takie osoby nie mają pojęcia z jakimi zadaniami musi zmierzyć się dziennikarz. Oczywiście, głównym jego celem jest udostępnianie wiadomości opinii publicznej, jednak koniecznym jest, aby była ona rzetelna oraz pochodząca z wiarygodnego źródła.

Godny zaufania dziennikarz nie przekazuje fałszywych informacji. Musi on być szczery z odbiorcami, lecz jednocześnie obiektywny. Podczas wykonywania tego zawodu, nie możemy przedstawiać faktów zgodnie ze swoimi poglądami, jednak nie oznacza to, że nie możemy mieć własnego zdania. Dziennikarz charakteryzuje się również poczuciem odpowiedzialności. Ma to związek z misją wykonywaną wobec społeczeństwa. Decydując się na zawód dziennikarza, musimy pamiętać o tym, iż odbiorcy mają do nas zaufanie, którego nie możemy zniszczyć. Dziennikarze są po to, aby informować adresatów o tym co dzieje się w danym państwie bądź na świecie. Ludzie chcą słyszeć od dziennikarzy prawdziwe informacje, ponieważ fałszywy przekaz mija się z celem. Wszyscy dziennikarze powinni stosować się do norm etycznych i zasad, jednak społeczeństwo powinno pamiętać, iż działania dziennikarzy często związane są z niebezpieczeństwem. Aby odkryć prawdę, nierzadko muszą zaryzykować, a robią to wyłącznie po to, aby zdobyli rzetelne informacje.

Dziennikarstwo to nie tylko wykształcenie. To również poświęcenie oraz oddanie. Jest to niezwykle czasochłonny oraz ryzykowny zawód, lecz wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Dążmy do tego, aby dziennikarstwo rozwijało się w odpowiednim kierunku, dlatego nie okazujmy atencji fałszywym oraz kłamliwym „dziennikarzom”. Starajmy się sprawdzać źródła udostępnianych informacji, przez co unikniemy dezinformacji. Pamiętajmy, iż zawód ten pomaga w tworzeniu lepszego świata, dlatego jest przede wszystkim misją. 

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Karolina Tarasek
REKLAMA (B2A02)
Tags: Karolina Tarasek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Mecz młodzieżowców U15 – MKS Tarnovia Tarnów: Bruk-Bet Termalica
„To nie więksi pokonują mniejszych tylko szybsi wolniejszych”

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture