Igrzyska Europejskie zbliżają się wielkimi krokami [WIEDO]

NewsSport
Odsłon: 352
REKLAMA (B2A01)

Igrzyska Europejskie zbliżają się wielkimi krokami [WIEDO]

Tarnów jest oficjalnym partnerem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Codziennie, od 20 czerwca do 2 lipca odbywać się będą w naszym mieście rozgrywki sportowe w czterech dyscyplinach: piłka ręczna plażowa, wspinaczka sportowa, badminton, piłka nożna plażowa. 

Uczestnicy Igrzysk Europejskich będą mogli zdobywać kwalifikacje do udziału w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7,5 tysiąca sportowców reprezentujących 50 krajów

Gościć będziemy drużyny zarówno kobiece jak i męskie, a Tarnów będzie miejscem imprezy sportowej, która jest jednym z ważniejszych sportowych wydarzeń roku w Polsce.

Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny będzie podczas Igrzysk Europejskich miejscem rozgrywania dyscyplin plażowych. W tym celu stadion jest modernizowany – powstały piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów, plus na terenie kortów dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami dla około 200 widzów każda. Na zmodernizowanym stadionie, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji, zostanie tarnowianom nowa trybuna i pełna infrastruktura.

W przetargu na modernizację stadionu piłkarsko -lekkoatletycznego w Mościcach wpłynęła jedna oferta, złożona przez firmę Usługi Budowlano-Transportowe „ANKO”, opiewająca na kwotę 23 mln 800 tys. zł. Tyle wyniesie więc koszt modernizacji stadionu. Z rządowej puli miasto otrzymało 20 mln 138 tys. zł, reszta zostanie pokryta z miejskiego budżetu.

Inwestycja obejmowała zaprojektowanie i wykonanie przebudowy stadionu na stadion piłkarsko-lekkoatletyczny w dwóch etapach. Etap pierwszy realizowany jest pod kątem Igrzysk Europejskich, obejmuje budowę trybuny zachodniej z infrastrukturą towarzyszącą. Docelowo, po zakończeniu dwóch etapów modernizacji, powstanie stadion umożliwiający rozgrywki I ligi piłki nożnej, z trybunami po stronie zachodniej i wschodniej po minimum 1000 miejsc każda, z podgrzewaną nawierzchnią z trawy hybrydowej oraz infrastrukturą zgodną z wymogami PZPN, obejmującą m.in. zaplecze, oświetlenie, parkingi itp.

Z uwagi na budowę trybun i zaplecza z miejscami postojowymi nieznaczne została przesunięta płyta boiska w stosunku do boiska wcześniej istniejącego – w stronę północną, w kierunku Centrum Sztuki Mościce.

Trybuna główna (zachodnia) jest obiektem o konstrukcji żelbetowej z pełnym zapleczem technicznym (szatnie, magazyny, część administracyjna i gastronomiczna) i sanitarnym, ze strefą VIP i strefą dla mediów. Zadaszenie trybuny obejmuje co najmniej 500 miejsc

Budowane jest też ogrodzenie zewnętrzne stadionu, system nagłośnienia, system identyfikacji kibiców, system monitoringu, oświetlenie zewnętrzne w technologii LED oraz parkingi.

* * *

Inwestycje drogowe w Mościcach, które miały być wykonane przed Igrzyskami Europejskimi, są już gotowe. Pozostaje jeszcze dokończenie stałej organizacji ruchu. Część zadań, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zostanie zrealizowana po zakończeniu sportowej imprezy.

Modernizacja była prowadzona przede wszystkim w obrębie ulic Czerwonych Klonów (skrzyżowanie z ulicami Chemiczną i Traugutta oraz budowa ciągu pieszo-rowerowego) a także ulicą Traugutta (budowa pętli autobusowej, modernizacja tej ulicy i drogi do Miejskiego Domu Sportu). 

Zmodernizowana została zajezdnia autobusowa – nawierzchnie peronów wykonano z betonu – by były trwalsze.

Elementami przygotowań do Igrzysk Europejskich są także budowa parkingu przy Stadionie Miejskim oraz węzła przesiadkowego przy ulicy Błonie.

Po zakończeniu sportowych zmagań zostanie zmodernizowana ulica Kwiatkowskiego; na skrzyżowaniu Czerwonych Klonów i Chemicznej powstanie dodatkowy wlot, który pozwoli na skomunikowanie z kompleksem obiektów sportowych. Zostanie tam zamontowana sygnalizacja świetlna, podobnie jak na ulicy Traugutta. W efekcie trzy skrzyżowania w ciągu ulicy Czerwonych Klonów zostaną objęte systemem ITS.

Prace zaplanowano też na drodze wewnętrznej w kierunku ogródków działkowych. 

Inwestycje są realizowane przy wsparciu z Rządowego Funduszu Polski Ład, na poziomie około 30 milionów złotych.

 

Zapis całej konferencji.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Źródło:

UMT

Produkcja:

STARnowa.tv

Montaż:

Paulina Budzik

Reporter:

Paulina Budzik

Wideo:

Paweł Kudrański

Dźwięk:

Paweł Kudrański
REKLAMA (B2A02)
Tags: Roman Ciepiela

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Ufff,dobrze, że miasta partnerskie na Ukrainie są powiadomione, bo już się bałam, że nikt nie przyjedzie.

    No votes yet.
    Please wait...
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Koncert chóru z USA 8 czerwca na tarnowskim Rynku
Paliło się w punkcie skupu złomu przy ul. Studniarskiego, obok rampy kolejowej

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture