Za nami Światowy Dzień Donacji i Transplanatacji w ZSEO w Tarnowie

EdukacjaNews
Odsłon: 159
REKLAMA (B2A01)

Za nami Światowy Dzień Donacji i Transplanatacji w ZSEO w Tarnowie

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie, Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie, Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Poltransplant” reprezentowała pani Iwona Dymek, Wojewódzka Koordynatorka Pobierania i Przeszczepiania Narządów, która wyjaśniła, dlaczego transplantacja jest ważna. Na trudne pytania uczniów dotyczące tej metody leczenia odpowiedział Koordynator TransplantacyjnyZbigniew Cholewa, specjalista anestezjolog, lekarz Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie. Pani Małgorzata Rejdych, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie opowiedziała o swoim „drugim życiu”. Na pytania uczniów odpowiedział także pan Dominik Wiktor, którego historię uczestnicy wydarzenia poznali oglądając film „Podarowane życie”. Ksiądz dr Józef Partyka, Prezes Fundacji Auxilium w Tarnowie, wyjaśnił, że Kościół Katolicki popiera transplantację jako metodę leczenia ratującą życie.

Wywiady z gośćmi przeprowadzili uczniowie ZSEO: Gabryjela Skruch i Julia Janik kl. I TAK, Weronika Miłek kl. IV TŻ i Jakub Pawłowski kl. II TŻ, Justyna Jerzykowska kl. IV TŻ i Kamil Mazurkiewicz kl. V TE, Wiktoria Stopkiewicz kl. I TAK i Błażej Haraf kl. III TE.

Podsumowano działania szkoły. W konkursie plastycznym pod hasłem: „Transplantacja – jestem na TAK” wyróżniono prace grupowe uczniów klasy I Technikum Architektury Krajobrazu, na I miejscu uplasowały się Sabina Janiec, Daria Kwiek i Natasza Gondek. W konkursie wiedzy I miejsce zdobyła – Weronika Kufel kl. V Technikum Technologii Żywności, II miejsce – Kamil Mazurkiewicz kl. V Technikum Ekonomicznego, III miejsce: Zofia Hońdo kl. V Technikum Organizacji Turystyki, wyróżnienie: Anna Płóciennik kl. I Technikum Architektury Krajobrazu.

Laureatom konkursów dyplomy wręczył Dyrektor ZSEO Robert Kozioł. Ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską „Hermes”, której opiekunami są nauczycielki panie Dorota Kruczek, Anna Dydusiak i Marta Lech, nagrody wręczyły reprezentujące Spółdzielnię Weronika Kozioł, Martyna Rudny, Martyna Kasprzyk i Daria Słowik – uczennice klasy III Technikum Organizacji Turystyki.

Goście spotkania otrzymali promujące miasto upominki, ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa oraz upominki przygotowane przez uczniów ZSEO. 

Niespodzianki dla gości zaprojektowali i wydrukowali założyciele działającego w ZSEO Koła Miłośników Druku 3D: Kamila Ubas i Tomasz Pawlina z klasy III Technikum Technologii Żywności. 

Uczennice klasy V Technikum Technologii Żywności o specjalizacji cukiernik, częstowały wszystkich uczestników spotkania serduszkowymi ciasteczkami, upieczonymi i udekorowanymi w szkolnej pracowni według pomysłu uczennicy tej klasy Weroniki Miłek, pod kierunkiem pani Marii Jałowiec.

O dekorację Auli zadbali uczniowie klasy I Technikum Architektury Krajobrazu, najliczniej reprezentowanej w grupie organizacyjnej, a fragmenty wykonanych pod kierunkiem pani Elżbiety Radwańskiej kompozycji kwiatowo-warzywnych zostały wykorzystane jako doskonałe i zdrowe prezenty dla osób po przeszczepach serca.

Na zakończenie spotkania uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu rozdawali zainteresowanym ulotki informacyjne i blankiety „Oświadczenia woli” przekazane szkole przez „Poltransplant”.

Oświadczenie woli” nie ma mocy prawnej, ponieważ w Polsce obowiązuje zasada „zgody domniemanej”, co oznacza, że pobrania organów w celu ich przeszczepienia od osoby zmarłej można dokonać, jeśli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, jednak jest ono bardzo pomocne dla bliskich osoby zmarłej, którym łatwiej jest podjąć decyzję, kiedy znają jej wolę.

W działania tarnowskiego „Ogrodnika” zainicjowane i organizowane przez pedagog szkolną Ewę Matejską zaangażował się Samorząd Uczniowski, a wspierała je Rada Rodziców przy ZSEO.

Młodzież szkolna chętnie i aktywnie bierze udział w wydarzeniach uświadamiających znaczenie donacji i transplantacji. W każdym roku adresatami działań są inne grupy, a życie pokazuje, jak wpisują się one w realne potrzeby. W jednym ze spotkań uczestniczył brat ucznia, dla którego kilkanaście lat temu nie udało się znaleźć na czas dawcy… W tym roku jedna z osób promujących działania szkoły, podzieliła się informacją, że kilka miesięcy temu osoba bliska miała przeszczep…

Na zakończenie spotkania, tradycyjnie, uczestnicy wydarzenia otrzymali zadanie domowe: porozmawiać z bliskimi o transplantacji ratującej życie, bo niezależnie od tego ile mamy lat, możemy rozmawiać na tematy trudne, również te związane z decyzją oświadczenia woli.

Obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, podkreślając wagę i rangę przedsięwzięcia, objęły patronatem medialnym lokalne media: Tygodnik „Temi”, dziennik „Gazeta Krakowska”, Kurier Tarnowski”, Magazyn „Miasto i Ludzie”, Nasze-miasto.pl, NaszTarnów.pl,Niezależny Serwis Informacyjny KADR, Tarnowskieinfo.pl, Tarnów.net.pl, Ilustrowany Kurier Codzienny”, STARnowa.tv, Tarnowska TV oraz RDN Małopolska. O wydarzeniu informowało także Radio ESKA.

W spotkaniu uczestniczyli Pani Renata Mielak Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, Przedstawiciele Rady Osiedla Nr 6 „Gumniska-Zabłocie”, Prezydium Rady Rodziców przy ZSEO. uczniowie i nauczyciele ZSEO.

Organizatorką wydarzenia była pedagog szkolna Ewa Matejska, która przygotowała je wspólnie z uczennicami i uczniami, uhonorowanymi na koniec spotkania dyplomami od Dyrektora szkoły.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Źródło:

Ewa Matejska
REKLAMA (B2A02)
Tags: Ewa Matejska, Światowy Dzień Donacji i Transplanatacji, ZSEO w Tarnowie
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

„Wiadomości z tygodnia” (odc. 30)
„Powiedz Paulinie” (odc. 134) Martyna Kurek

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture