Chcesz być ważny jak sędzia, nie będąc absolwentem prawa? Zostań ławnikiem

NewsWydarzenie
Odsłon: 207
REKLAMA (B2A01)

Chcesz być ważny jak sędzia, nie będąc absolwentem prawa? Zostań ławnikiem

Tarnowski sąd poszukuje chętnych, którzy podejmą się pełnienia roli ławników w związku z kończącą się czteroletnią kadencją obecnie zasiadających w składach orzekających. Kandydatury można zgłaszać do 30 czerwca a nowa kadencja rozpocznie się 1 stycznia.

W samym Tarnowie do zagospodarowania jest 44 miejsca. Trzydzieści pięć osób potrzebnych jest do orzekania w Sądzie Okręgowym, w tym czterech z zakresu prawa pracy a 9 w Sądzie Rejonowym, w tym siedmiu z zakresu prawa pracy. Dodatkowe osoby wybrane zostaną przez radnych również w innych podtarnowskich gminach. W sumie – całym w tarnowskim okręgu – potrzebnych jest 212 ławników: 148 do sądów rejonowych i 64 do sądu okręgowego.

Nie każdy może być ławnikiem

Na ławnika może kandydować ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, a nie przekroczył 70 lat. Musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz zatrudnienie, prowadzić działalność gospodarczą lub mieszkać w Tarnowie co najmniej od roku. Jego stan zdrowia musi pozwalać na pełnienie tej funkcji. Dodatkowo, w sytuacji, kiedy ktoś chce orzekać w sprawach z zakresu prawa pracy, musi wykazać się szczególną znajomością tej dziedziny prawa.

W składzie orzekającym na pewno nie zobaczymy osoby zatrudnionej w sądzie czy prokuraturze, funkcjonariusza policji lub służby więziennej, adwokata, radcy prawnego, duchownego, radnego czy żołnierza zawodowego.

Ile zarabia ławnik?

Kto liczy na wysokie apanaże z tytułu zasiadania w składzie orzekającym może się obejść smakiem, bowiem ławnik nie pobiera stałego wynagrodzenia, ale rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie. Za jeden dzień pełnienia obowiązków wynosi ona 2,64 proc. podstawy wynagrodzenia zasadniczego sędziego, które wynosi obecnie 5344 zł, co daje 143 złote. Ławnik w ciągu roku może uczestniczyć góra w 12 rozprawach, a przydział do nich odbywa się losowo. Pozostaje prestiż i satysfakcja, że głos ławnika jest tak samo ważny, jak głos sędziego.

Kandydatów na ławników może zgłosić do rady gminy: prezes sądu, stowarzyszenie czy organizacja społeczna, a także co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie danej gminy.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
REKLAMA (B2A02)
Tags: sąd okręgowy Tarnów, sąd rejonowy Tarnów, STARnowa.tv, wybory ławników 2023, ławnicy Tarnów 2023, Łukasz Winczura
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

O mały włos postawiłby domek na bombie. Niebezpieczeństwo na szczęście zażegnane
Ruszyła sprzedaż biletów na Tarnowską Nagrodę Filmową. Sprawdzamy, jakie jest zainteresowanie tarnowian. Przypominamy program imprezy

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture