Tarnów bez (geodezyjnych) tajemnic. Nowa ortofotomapa dla miasta

News
Odsłon: 352
REKLAMA (B2A01)

Tarnów bez (geodezyjnych) tajemnic. Nowa ortofotomapa dla miasta

Staraniem Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Tarnowa tarnowianie otrzymali dostępny w internecie nowy serwis z ortofotomapą, dzięki której całe miasto lub jego poszczególne części można oglądać i przeszukiwać według swoich potrzeb, wybierając z menu, co nas interesuje. Mapa jest dostępna pod adresem TUTAJ.

Pisząc w największym skrócie: ortofotomapa to rodzaj mapy, który jest jakby połączeniem zdjęcia lotniczego danego terenu ze zwykłą mapą. Taka mapa zawiera bardzo dokładne informacje o miejscach na powierzchni ziemi, a jej podstawowym zadaniem jest umożliwienie wizualizacji danych przestrzennych. Ten typ mapy jest użyteczny w wielu dziedzinach, takich jak geodezja, inżynieria, planowanie miast, rolnictwo, ochrona środowiska i wiele innych. Ortofotomapy mają zazwyczaj wysoką rozdzielczość przestrzenną, co oznacza, że zawierają wiele szczegółów. Dzięki temu można na nich zobaczyć detale, takie jak budynki, drogi, roślinność czy cieki wodne.

Przy korzystaniu z ortofotomapy Tarnowa w serwisie ObliView mamy m.in. możliwość wyszukać interesujące nas w mieście miejsce, używając adresu bądź numeru działki, mamy możliwość pomiarów odległości, powierzchni i wysokości różnych obiektów oraz porównania różnych typów danych, także archiwalnych. Dodatkowo serwis umożliwia dodanie do widoku użytkownika innych warstw (z posiadanych plików wektorowych i rastrowych) czy wyeksportowanie widoku mapy i wygenerowanie linku z daną lokalizacją. Mapę możemy oglądać do skali 1:250, a więc jest bardzo szczegółowa.

Przykładowo: gdy chcemy dowiedzieć się, jak wygląda uzbrojenie danego terenu i czy możemy liczyć na dostęp do wody, kanalizacji, gazu, prądu itp., wybieramy z menu „Sieć uzbrojenia terenu” i uzyskujemy pełne dane. Gdy chcemy np. dokonać pomiaru odległości lub powierzchni danej działki wybieramy z menu „Pomiary” i mierzymy w prosty sposób, zaznaczając myszą kolejne punkty, a na wyznaczonych w ten sposób liniach pojawiają się dane liczbowe. Na naszym zdjęciu wyznaczyliśmy i zmierzyliśmy w ten sposób interesujący nas obszar – jest zaznaczony na niebiesko.

Aplikacja ObliView jest serwisem internetowym, który integruje kilka typów danych mapy: mamy więc np. ortofotomapę, zdjęcia ukośne, czy chmurę punktów LIDAR, umożliwiającą precyzyjne pomiaru terenu i obiektów na powierzchni ziemi w trójwymiarowej przestrzeni. Serwis umożliwia wyświetlanie ortofotomapy z obrazem Tarnowa od 1966 do 2021 roku, zdjęć ukośnych z 2016 r. w pięciu widokach (pionowym, północnym, południowym, zachodnim i wschodnim) oraz chmury punktów ze skaningu lotniczego z 2017 r. z możliwością obrotu widoku.

Z serwisu możemy przejść jednym kliknięciem do Systemu e-Usług Publicznych Wydziału Geodezji i Nieruchomości Urzędu Miasta Tarnowa, gdzie możemy skorzystać z dziewięciu różnych portali. Jest tam m.in. Portal Interesanta – to e-usługa, dzięki której interesant, po zalogowaniu się za pomocą profilu zaufanego, ma możliwość zamówienia różnorakich materiałów geodezyjnych. Jest też Portal Mapowy, z którego można skorzystać, gdy potrzebujemy bardziej szczegółowych danych na mapach i planach.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Ireneusz Kutrzuba Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa

Źródło:

UMT
REKLAMA (B2A02)
Tags: UMT
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Tancerki z Shiva Dance Studio o udziale na Mistrzostwach Europy Cheerleaders we Włoszech
„STARczy na dziś” (odc. 176) Zbigniew Mączka [ZAPOWIEDŹ]

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture