„Z miłości do szkła”. Bardzo ciekawa wystawa w tarnowskim muzeum. Naprawdę warto zobaczyć

EdukacjaKulturaNewsWydarzenie
Odsłon: 236
REKLAMA (B2A01)

„Z miłości do szkła”. Bardzo ciekawa wystawa w tarnowskim muzeum. Naprawdę warto zobaczyć

W poniedziałek, 26 czerwca, odbył się wernisaż wystawy „Z miłości do szkła”, prezentującej wyjątkowej urody wyroby ze szkła, pochodzące z prywatnej kolekcji Wojciecha Dzikowskiego - zmarłego w ubiegłym roku tarnowianina, współwłaściciela firmy „Zegar”, mecenasa sztuki, filantropa i przyjaciela tarnowskiego środowiska artystycznego.

Zmarły w październiku ubiegłego roku Wojciech Dzikowski był tarnowianinem z racji miejsca urodzenia, wykształcenia, zamieszkania i prowadzenia swojej działalności zawodowej oraz społecznej. Poza rodzinną firmą „Zegar”, drugim obszarem jego zainteresowań było kolekcjonowanie wyrobów szklanych, które gromadził od lat 90. XX wieku. W tworzeniu zbioru kierował się wyłącznie własnym gustem, upodobaniami, urodą przedmiotu i jego artystycznymi walorami.

Tacie były szczególnie bliskie szkła XIX-wieczne i współczesne z terenu Czech, zwłaszcza wyprodukowane w firmie „Moser” w Karlowych Varach. Są to wysokiej klasy szkła kryształowe, szlifowane, czasem grawerowane, barwione w masie i powierzchniowo. To jeden z aspektów bardzo szerokich zainteresowań taty szeroko rozumianą sztuką. Jego inną pasją było zbieranie obrazów. Tu bardzo bliska była mu twórczość artystów z naszego miasta czy regionu. – opowiada Michał Dzikowski, syn kolekcjonera.

Poza wyrobami Mosera, na wystawie można też obejrzeć współczesne szkła czeskie sygnowane „exBor”, kolekcję szklanych przycisków, szkła uranowe, XIX-wieczne i secesyjne, a także ciekawe przykłady barwnych szkieł biedermeierowskich.

Kolekcja jest po raz pierwszy pokazywana publicznie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do piątku, 25 sierpnia.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
Dodatkowe informacje:
Fot. MOT
REKLAMA (B2A02)
Tags: kolekcjonerzy z Tarnowa, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, STARnowa.tv, Wojciech Dzikowski, wystawy Tarnów 2023, Łukasz Winczura
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Wiadukt na Tuchowskiej zablokowany
Gapiostwo wędkarza postawiło na nogi służby. Spodziewano się najgorszego

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture