„Z miłości do szkła”. Bardzo ciekawa wystawa w tarnowskim muzeum. Naprawdę warto zobaczyć

EdukacjaKulturaNewsWydarzenie
Odsłon: 205
REKLAMA (B2A01)

„Z miłości do szkła”. Bardzo ciekawa wystawa w tarnowskim muzeum. Naprawdę warto zobaczyć

W poniedziałek, 26 czerwca, odbył się wernisaż wystawy „Z miłości do szkła”, prezentującej wyjątkowej urody wyroby ze szkła, pochodzące z prywatnej kolekcji Wojciecha Dzikowskiego - zmarłego w ubiegłym roku tarnowianina, współwłaściciela firmy „Zegar”, mecenasa sztuki, filantropa i przyjaciela tarnowskiego środowiska artystycznego.

Zmarły w październiku ubiegłego roku Wojciech Dzikowski był tarnowianinem z racji miejsca urodzenia, wykształcenia, zamieszkania i prowadzenia swojej działalności zawodowej oraz społecznej. Poza rodzinną firmą „Zegar”, drugim obszarem jego zainteresowań było kolekcjonowanie wyrobów szklanych, które gromadził od lat 90. XX wieku. W tworzeniu zbioru kierował się wyłącznie własnym gustem, upodobaniami, urodą przedmiotu i jego artystycznymi walorami.

Tacie były szczególnie bliskie szkła XIX-wieczne i współczesne z terenu Czech, zwłaszcza wyprodukowane w firmie „Moser” w Karlowych Varach. Są to wysokiej klasy szkła kryształowe, szlifowane, czasem grawerowane, barwione w masie i powierzchniowo. To jeden z aspektów bardzo szerokich zainteresowań taty szeroko rozumianą sztuką. Jego inną pasją było zbieranie obrazów. Tu bardzo bliska była mu twórczość artystów z naszego miasta czy regionu. – opowiada Michał Dzikowski, syn kolekcjonera.

Poza wyrobami Mosera, na wystawie można też obejrzeć współczesne szkła czeskie sygnowane „exBor”, kolekcję szklanych przycisków, szkła uranowe, XIX-wieczne i secesyjne, a także ciekawe przykłady barwnych szkieł biedermeierowskich.

Kolekcja jest po raz pierwszy pokazywana publicznie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do piątku, 25 sierpnia.

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
Dodatkowe informacje:
Fot. MOT
REKLAMA (B2A02)
Tags: kolekcjonerzy z Tarnowa, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, STARnowa.tv, Wojciech Dzikowski, wystawy Tarnów 2023, Łukasz Winczura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Wiadukt na Tuchowskiej zablokowany
Gapiostwo wędkarza postawiło na nogi służby. Spodziewano się najgorszego

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture