Dworzec autobusowy wrócił do Tarnowa. Co dalej?

News
Odsłon: 158
REKLAMA (B2A01)

Dworzec autobusowy wrócił do Tarnowa. Co dalej?

W związku z medialnymi doniesieniami o częściowym reaktywowaniu przez Małopolskie Linie Dowozowe dworca autobusowego w prywatnym obiekcie w Tarnowie, który do 2021 roku pełnił takie funkcje, prezydent Roman Ciepiela zwrócił się do marszałka Witolda Kozłowskiego z pismem, w którym pyta o dalsze plany Zarządu Województwa Małopolskiego związane z byłym dworcem.

Budynek byłego dworca autobusowego w Tarnowie jest od początku br. dostępny dla pasażerów autobusów Małopolskich Linii Dowozowych, których organizatorem jest marszałek województwa małopolskiego, a Urząd Marszałkowski wydzierżawił część stanowisk w celu utworzenie węzła przesiadkowego dla linii autobusowych i kolejowych. 

Ponieważ Zarząd Województwa Małopolskiego nie informował władz Tarnowa o swoich planach związanych z byłym dworcem, prezydent Roman Ciepiela w piśmie do marszałka zadaje pytania, na które odpowiedź jest bardzo istotna w kontekście faktu, iż miasto planuje budowę dworca autobusowego w sąsiedztwie parkingu park&ride, na zapleczu dworca PKP, przy ul. Do Huty. 

Miasto zleciło już opracowanie projektu, a budowa dworca autobusowego jest jednym z projektów, które będą realizowane w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska. Budowa nowego dworca wymaga przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego w jego sąsiedztwie, więc zlecone jest również opracowanie projektu przebudowy tegoż układu, umożliwiającego dogodne skomunikowanie nowego dworca z miastem. 

„Planowane inwestycje są uzasadnione jedynie wtedy, gdy na terenie Tarnowa będzie w przyszłości funkcjonował jeden dworzec autobusowy” – pisze prezydent do marszałka i podkreśla, że jeżeli Zarząd Województwa Małopolskiego przewiduje w niedalekiej perspektywie czasowej reaktywację byłego dworca autobusowego w Tarnowie – czy to w formie własnego dworca autobusowego czy też regionalnego węzła przesiadkowego – wówczas pod dużym znakiem zapytania stoi zasadność dalszej realizacji planowanych przez miasto inwestycji, ponieważ funkcjonowanie w jednym rejonie miasta dwóch obiektów o podobnym charakterze użytkowym nie znajduje uzasadnienia społecznego i ekonomicznego. 

Podczas wizyty w Tarnowie wicemarszałka Józefa Gawrona wraził on publicznie pogląd, iż miasto, z ewentualną pomocą finansową województwa, powinno zakupić istniejący dworzec autobusowy. – Bardzo proszę o sprecyzowanie tej intencji – napisał w liście do marszałka Roman Ciepiela. Prezydent przypomniał również, iż w 2011 roku władze miejskie Tarnowa, podobnie jak spółka Małopolskie Dworce Autobusowe, złożyły ówczesnym właścicielom dworca – czyli PKS S.A. – ofertę kupna, która została odrzucona i dworzec sprzedano obecnemu właścicielowi, czyli spółce Mądel.

Prezydent Tarnowa zwraca się też do marszałka Witolda Kozłowskiego o konkretne odpowiedzi na temat dworca: jaki jest obecny status tego miejsca i jaki jest przewidywany w przyszłości; czy Urząd Marszałkowski przewiduje w przyszłości przekształcenie tego miejsca w regionalny dworzec autobusowy lub węzeł przesiadkowy i jaki jest horyzont czasowy tych zamierzeń; czy obiekt pełniący funkcję dworca lub węzła przesiadkowego będzie ogólnodostępny dla operatorów i przewoźników, w tym dla komunikacji miejskiej, a jeżeli tak, to jakie są ewentualne zasady udostępniania dla operatorów i przewoźników; czy podobnie jak w 2011 r. Zarząd Województwa Małopolskiego, za pośrednictwem MDA S.A., zamierza zakupić dworzec dla potrzeb obsługi komunikacji regionalnej, analogicznie jak Krakowie i Nowym Sączu. 

„Nie posiadamy obecnie żadnych informacji o chęci sprzedaży dworca. Jeśli Państwo jesteście w ich posiadaniu to bardzo proszę o rozważenie zakupu i stworzenia pełnej sieci dworców autobusowych w Małopolsce, w głównych ośrodkach miejskich, tzn. w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.” – kończy swoje pismo Roman Ciepiela. 

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Źródło:

UMT w Tarnowie

Zdjęcia:

Paulina Budzik
REKLAMA (B2A02)
Tags: Dworzec autobusowy w Tarnowie, Małopolskie Linie Dowozowe, Roman Ciepiela, Urząd Marszałkowski
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Palił się pustostan przy ul. Krakowskiej
„Tarnowska Kronika Policyjna” (odc. 151)

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture