Przyjdź na 20 Święto Owoców w Pleśnej!

News
Odsłon: 278
REKLAMA (B2A01)

Przyjdź na 20 Święto Owoców w Pleśnej!

Brak planów na niedzielę? Podpowiadamy gdzie się wybrać a prognoza pogody zapowiada się wyśmienicie - zupełnie tak jak program imprezy!

Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna ma szczególny charakter – jest imprezą cykliczną, odbywającą się corocznie w lipcu w centrum Pleśnej. Głównym jej celem jest promocja regionalnych, zdrowych i ekologicznych produktów spożywczych.

Gmina Pleśna nie bez przyczyny nazywana jest nieoficjalnie „zagłębiem owoców miękkich”. Od niepamiętnych czasów nasi sadownicy trudnili się uprawą i zbiorem malin, porzeczek, agrestu, truskawek czy winogron, zaś pasieki pełne były naturalnego, pszczelego miodu.

Festiwal owocowy z biegiem lat ewoluował, za nami już trzynaście edycji święta! Pierwsza odsłona imprezy miała miejsce w lipcu 2003 roku. Początkowo Pleśna gościła kilku do kilkunastu wystawców prezentujących ekologiczną, wiejską żywność. Od paru lat przybyli na Święto Owoców mogą wybierać spośród niemalże 30 stoisk! Pozwala na to m.in. rozbudowana infrastruktura centrum wsi. Prezentują się u nas przedsiębiorcy, sadownicy, pszczelarze, wystawcy głównie z powiatu tarnowskiego, niemniej jednak zauważamy rosnące zainteresowanie naszą imprezą ze strony osób i przedsiębiorstw z całego południa.

Co jest największą atrakcją Święta?

Z pewnością możliwość skosztowania wyśmienitych potraw, wypieków, nalewek, win, miodów i innych. Amatorzy zdrowej i dobrej żywności zawsze znajdują tutaj coś dla siebie. Rozstawione stoiska kuszą co roku smakiem, zapachem, wystrojem, ale na tym nie kończą się atrakcje imprezy.

Od kilku lat wśród wystawców pojawia się charakterystyczny kramik „Zasmakuj w Małopolsce”, serwujący smaczne wyroby charakterystyczne dla naszego województwa, min: oscypka, chleb prądnicki, kiełbasę Lisiecką, „Pięknego Jasia” czy karpia zatorskiego.

Rokrocznie podczas Święta goszczą i prezentują się w Pleśnej regionalne kapele ludowe. Skoro zdrowa, polska, nasza żywność – to i folklor musi być nasz, rodzimy. Tańczyli i śpiewali już u nas: ZPiT „Łoniowiacy”, ZPiT „Mali Jastrzębianie”, ZPiT „Skrzypnianie”, ZPiT „Świerczkowiacy”, Górale Łąccy, kapele „Pogórzanie” czy „Pleśnianie”, „Jadowniczanie” i inni. Ostatnimi laty nieprzerwanie na pleśnieńskiej scenie prezentuje się znana w regionie Orkiestra Dęta Szczepanowice. Około półgodzinny koncert muzyków na długo pozostaje w pamięci

Stałymi, tradycyjnymi punktami programu Święta są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi:

– konkurs na najładniejsze stoisko wystawowe,

– konkurs „Pleśnieński Smak” odbywający się w czterech kategoriach: potrawy domowe, desery – ciasta – wypieki, wina i nalewki oraz miody i produkty pszczele. Komisja konkursowa ma za zadanie wytypować najsmaczniejsze jej zdaniem produkty w danej kategorii,

Do niedawna organizowany był towarzyszący imprezie konkurs na najładniejszy ogródek przydomowy. Komisja kilka dni przed Świętem zwiedzała zgłoszone do konkursu ogródki, a wyniki jej prac przedstawiane były w dzień imprezy.

Niemal od początku Świętu towarzyszą prezentacje ginących zawodów (kowalstwa, garncarstwa, tkactwa i inne), wystawy dzieł regionalnych twórców (plastyków, poetów, florystów, rzeźbiarzy), galerie fotograficzne i pokazy multimedialne.

Organizatorzy dbają o bogate zaplecze gastronomiczne. W końcu festyn owocowy rozpoczyna się zwykle o 15.00 i trwa do późnych godzin wieczornych. Od początku organizacji imprezy pomysłodawcom przyświecała idea integracji społecznej, stąd Święto zaczęło przypominać poniekąd festyn rodzinny. Na najmłodszych czekają liczne atrakcje: głównie dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny, konkursy z upominkami i stoiska z łakociami.

Punkt zwrotny imprezy stanowi koncert zaproszonej „gwiazdy wieczoru”. Grali już u nas: „Turnioki”, „The Bootels”, „InoRos”, „Big Cafe” i inni. Kulinarne przysmaki przyrządzał Paolo Cozza. Święto kończy zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych. W takt przygrywa bawiącym się zwykle miejscowy zespół muzyczny.

Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Od kilku lat zauważamy, jak w imprezie uczestniczą zarówno mieszkańcy gminy Pleśna, jak i osoby przyjezdne.

Święto Owoców organizowane jest przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna przy współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Niejednokrotnie swoją pomoc przy organizacji Święta ofiarują Lokalna Grupa Działania „Dunajec – Biała” i Ochotnicza Straż Pożarna w Pleśnej.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Sebastian Smoleń

Źródło:

plesna.pl

Produkcja:

STARnowa.tv

Reporter:

Paulina Budzik
REKLAMA (B2A02)
Tags: Gmina Pleśna, Józef Knapik, Święto Owoców i Produktów Pszczelich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Oświadczenie Grupy Azoty S.A.
„Tarnowska Kronika Policyjna” (odc. 133)

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture