– Od kilku miesięcy trwały prace nad ukraińską wersją językową pytań egzaminacyjnych – mówi Paweł Gurgul, dyr. MORD w Tarnowie. – Ale już jest ona dostępna. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia. Przyjmujemy zapisy na egzaminy teoretyczne po ukraińsku.
Zainteresowanie jest spore. Wiele osób, które po wybuchu wojny zamieszkały w Polsce, chciałoby mieć możliwość uzyskania prawa jazdy – to zarówno ułatwienie na rynku pracy jak i w codziennym życiu.
Jak mówi dyrektor Paweł Gurgul, nawet jeśli Ukraińcy przyswoili już sobie polski w zakresie komunikatywnym, zmierzenie się z testem, zawierającym specjalistyczne sformułowania, który w dodatku trzeba wypełnić w określonym czasie, jest wyzwaniem, które dotąd podejmowali nieliczni.
Jeśli chodzi o praktyczną część egzaminu, nadal odbywa się ona w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r., którego zapisy dają zdającemu możliwość skorzystania z pomocy tłumacza.
– Jeśli jednak chodzi o Ukraińców, takiej potrzeby właściwie nie ma. Z tego, co już wiemy, kandydaci to osoby posługujące się językiem polskim w sposób komunikatywny, a to podczas jazdy egzaminacyjnej zdecydowanie wystarcza – uważa Robert Dorosz, egzaminator nadzorujący tarnowskiego MORD-u.