Tarnowski MORD wychodzi naprzeciw Ukraińcom

News
Odsłon: 198
REKLAMA (B2A01)

Tarnowski MORD wychodzi naprzeciw Ukraińcom

W Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie można już zdawać egzaminy teoretyczne na kategorię B prawa jazdy także w języku ukraińskim. Do tej pory testy były dostępne – oprócz polskiego – także po angielsku i niemiecku.

– Od kilku miesięcy trwały prace nad ukraińską wersją językową pytań egzaminacyjnych – mówi Paweł Gurgul, dyr. MORD w Tarnowie. – Ale już jest ona dostępna. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby uzyskać uprawnienia. Przyjmujemy zapisy na egzaminy teoretyczne po ukraińsku.

Zainteresowanie jest spore. Wiele osób, które po wybuchu wojny zamieszkały w Polsce, chciałoby mieć możliwość uzyskania prawa jazdy – to zarówno ułatwienie na rynku pracy jak i w codziennym życiu.

Jak mówi dyrektor Paweł Gurgul, nawet jeśli Ukraińcy przyswoili już sobie polski w zakresie komunikatywnym, zmierzenie się z testem, zawierającym specjalistyczne sformułowania, który w dodatku trzeba wypełnić w określonym czasie, jest wyzwaniem, które dotąd podejmowali nieliczni.

Jeśli chodzi o praktyczną część egzaminu, nadal odbywa się ona w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r., którego zapisy dają zdającemu możliwość skorzystania z pomocy tłumacza.

– Jeśli jednak chodzi o Ukraińców, takiej potrzeby właściwie nie ma. Z tego, co już wiemy, kandydaci to osoby posługujące się językiem polskim w sposób komunikatywny, a to podczas jazdy egzaminacyjnej zdecydowanie wystarcza – uważa Robert Dorosz, egzaminator nadzorujący tarnowskiego MORD-u.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Źródło:

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie
REKLAMA (B2A02)
Tags: Miejski Ośrodek Ruchu Drogowego, Tarnowski MORD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Trwa kwalifikacja wojskowa! Kogo wojsko wezwie w 2024 roku?
Viki Gabor i Golec uOrkiestra na koncercie charytatywnym w Skrzyszowie

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture