Zbliża się 79. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

Co? Gdzie? Kiedy?News
Odsłon: 103
REKLAMA (B2A01)

Zbliża się 79. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

Dokładnie 27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. W Tarnowie pamięć o nich upamiętniona zostanie dzień wcześniej.

W piątek, 26 stycznia o godz. 10:00 władze miasta zaplanowały złożenie kwiatów przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

Weź udział w uroczystości, swoją obecnością upamiętnij wszystkich tych, którzy zginęli w tych strasznych czasach.

 

 

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)
Tags: 79. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

„Senior na czasie” (odc. 84) | Barbara Prymakowska
Rozpoznajesz kobiety ze zdjęć? Skontaktuj się z Policją

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture