Jak zdawalność w tarnowskim MORD w 2023 roku? Podsumowanie

News
Odsłon: 207
REKLAMA (B2A01)

Jak zdawalność w tarnowskim MORD w 2023 roku? Podsumowanie

23 100 egzaminów praktycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy i niespełna 15 000 egzaminów teoretycznych – to dane, które podaje Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego za rok 2023. Wyniki pracy egzaminatorów były liczbowo bardzo podobne do tych z wcześniejszego roku. Przybliżona liczba osób ubiegała się o uzyskanie prawa jazdy kategorii B, na samochody osobowe. Do egzaminów praktycznych przystąpiło blisko 16 500 osób, natomiast do egzaminów teoretycznych ponad 10 500. 

Dobrą wiadomością jest fakt, iż ponad 41% zdających pozytywnie zaliczyły egzamin praktyczny za pierwszym podejściem, co stanowi 5% więcej, niż miało to miejsce w poprzednim roku. 

Jeszcze lepiej wypadają testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Tutaj za pierwszym podejściem pozytywny wynik uzyskało 63% zdających, czyli o 2% więcej niż rok wcześniej. 

Jeśli chodzi o egzaminy praktyczne, to – choć wciąż większy problem stanowi poprawne pokonanie trasy w ruchu drogowym – zaskakująco dużo osób nadal ma kłopot z zadaniami na placu manewrowym – mówi Paweł Gurgul, dyr. Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – A przecież teraz są one znacznie prostsze niż kiedyś. Poza tym, od kilku lat wynajmujemy plac kursantom, którzy mogą na nim poćwiczyć pod okiem instruktorów. Wskazówki dla zdających znaleźć można zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w poczekalni. Procent negatywnych wyników powinien więc systematycznie spadać, tymczasem tak nie jest.

Negatywny wynik z egzaminu praktycznego w ubiegłym roku uzyskało ponad 20% zdających, natomiast z testami nie poradziło sobie blisko 40% podejmujących to wyzwanie.

Zaskakująco proporcje te wyglądają odwrotnie w przypadku zdających na samochód osobowy z przyczepą, czyli kategorię B+E. Aby ją uzyskać, posiadacz prawa jazdy kategorii B musi zdać jedynie egzamin praktyczny. I tutaj za pierwszym razem zaliczyło go aż ponad 60% przystępujących.

Placu manewrowego natomiast nie zaliczyło niewiele ponad 20%, a w przypadku przejazdu przez miasto negatywną ocenę otrzymało jedynie 15%, co stanowi ponad dwa razy mniej niż w przypadku kategorii B.

W roku 2023 nadal sporym zainteresowaniem cieszyła się kategoria C, czyli uprawnienia potrzebne do kierowania samochodami ciężarowymi lub samochodami ciężarowymi z przyczepą – kategoria. C+E. Na obydwie razem próbę podjęło ponad 3 000 chętnych na egzamin praktyczny i ponad 1 000 na egzamin teoretyczny. Cieszy fakt, iż zdawalność w obu przypadkach przekroczyła 60%.

Nie jest to jednak i tak najlepszy wynik, gdyż na piedestale zdających są przyszli kierowcy autobusów, gdzie zdawalność zarówno teorii jak i egzaminów praktycznych zbliżyła się aż do 80%.

Całkiem nieźle radzili sobie także ubiegający się o kategorie motocyklowe. Od marca do początku grudnia egzaminatorzy przeprowadzili 1851 egzaminów teoretycznych oraz 2265 praktycznych na kategorie A, A1, A2 i AM.
I tak tutaj najwięcej osób starało się o kategorię A. Odbyło się 1146 egzaminów praktycznych, przy zdawalności ponad 60% oraz 734 egzaminy teoretyczne, gdzie zdawalność przekroczyła 80%.

Znacznie więcej egzaminów niż w poprzednich latach przeprowadzono na kategorię AM – odnotowaliśmy 672 egzaminy teoretyczne i 465 praktyczne. Zdawalność także zasługuje na pochwałę, gdyż wyniosła odpowiednio: 45% przy teorii i 63,5% przy praktyce.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Produkcja:

STARnowa.tv
Dodatkowe informacje:
Zdj. MORD Tarnów
REKLAMA (B2A02)
Tags: Tarnowski MORD
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

XXI Koncert Kolęd i Pastorałek w Radłowie – całość
„Tak to widzi Rodak” (odc. 6)

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture