Nowa Lewica w Tarnowie ogłosila kandydatów do Sejmu

NewsPolitykaWybory Parlamentarne 2023
Odsłon: 1,124
REKLAMA (B2A01)

Nowa Lewica w Tarnowie ogłosila kandydatów do Sejmu

W czwartek przedstawiciele tarnowskiej Lewicy przedstawili swoich kandydatów do Sejmu w naszym okręgu wyborczym. Listę, na której połowę kandydatów stanowią kobiety, otwiera współprzewodniczący Nowej Lewicy w Tarnowie, Jacek Jabłoński. Na kolejnych miejscach znaleźli się Dorota Kocoń – pielęgniarka z Tarnowa oraz Jan Skiba – górnik i szef struktur Nowej Lewicy z Brzeska. Na liście znajdują się również przedstawiciele partii Razem oraz osoby bezpartyjne. Dwie osoby to reprezentanci pokolenia dwudziestolatków.
Nowa Lewica w Tarnowie ogłosila kandydatów do Sejmu
play-rounded-fill

Nowa Lewica w Tarnowie ogłosila kandydatów do Sejmu

Jak podkreślił Jacek Jabłoński, do głównych postulatów programowych Lewicy będą należały: zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 8% PKB, leki na receptę za 5 zł, budowa 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem, czy likwidacja umów śmieciowych. Duży nacisk Lewica będzie również kładła na kwestie rozdziału kościoła od państwa i prawa do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. 

Pełny skład listy Lewicy w naszym okręgu wygląda następująco: 

 • Jacek Jabłoński – współprzewodniczący Nowej Lewicy w Tarnowie. Współorganizator protestów w obronie praw kobiet, po których zorganizował dyskusję młodzieży lewicowej z katolicką mającą na celu promowanie dialogu. Pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy „In vitro dla Tarnowa”, projektu wdrożonego w 2022 roku. Był współautorem wniosku o odebranie tytułu honorowego obywatela Tarnowa abp Skworcowi. 
 • Dorota Kocoń – pielęgniarka, pracuje w pogotowiu ratunkowym i szpitalach tarnowskich i brzeskim. Najważniejszymi dla niej punktami programowymi są służba zdrowia oraz pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, szczególnie mającym problem z mobilnością. 
 • Jan Skiba – inżynier górnik, przewodniczący rady powiatowej Nowej Lewicy w Brzesku. W Sejmie chciałby zająć się kwestiami praw pracowniczych. 
 • Ewa Skowrońska – radna osiedla Dołuszyce w Bochni, prezeska ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej ,,Raba” w Bochni, była członkini Komisji Rewitalizacji’.  W Sejmie chciałaby się zająć problemami służby zdrowia oraz prawami osób starszych i wykluczonych. 
 • Magdalena Terefenko – licencjatka kierunku studia nad Koreą, aktualnie w trakcie obrony licencjatu z politologii. Od trzech lat członkini małopolskiego okręgu Młodych Razem. Jako beneficjentka projektów zapobiegających wykluczeniu walczy o politykę równych szans. Uwrażliwiona na problemy osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i rodzin. 
 • Zdzisław Dziob – inżynier górnik, emeryt Kopalni Soli w Wieliczce. Przewodniczący Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy. 
 • Jerzy Fijałkowski –  absolwent Politechniki Krakowskiej; mgr inż. Wydziału instalacji sanitarnej i wodnej. Pracował na budowach krakowskich na stanowiskach kierowniczych, a obecnie od dwóch lat jest Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku. Sprawy dla niego w kampanii najważniejsze to przywrócenie dobrych stosunków z Unią Europejską, zakończenie zadłużania Państwa kosztem przyszłych pokoleń i wprowadzenie na stałe renty wdowiej. 
 • Małgorzata Krupa – z zawodu położna, obecnie zajmuje się domem. Bliskie jej są problemy dotyczące praw kobiet. Wierzy w demokrację, aktywna uczestniczka protestów w obronie demokracji, sądów i praw kobiet. 
 • dr Agnieszka Sienicka – Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych, obecnie pracuje jako nauczycielka języka polskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się prawa kobiet oraz nowoczesna edukacja. 
 • Ryszard Kałat – radca prawny, mieszka w powiecie proszowickim. 
 • Dr Renata Niziołek, romanistka, tłumaczka, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Najbardziej interesuje ją praca na rzecz głębokich zmian systemu edukacji, większej autonomii nauczycieli, bardziej efektywnego kształtowania programów. Jak mówi, edukacja musi być skuteczna i szybciej reagować na zmieniającą się rzeczywistość. 
 • Mateusz Burzawa – z wykształcenia religioznawca i technik administracji. Od 21 lat aktywista społeczno-polityczny działający na rzecz świeckości państwa, równości i różnorodności, prawa do aborcji, a także ochrony przyrody oraz przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. 
 • Barbara Kusiak-Kobylarz – działaczka społeczna w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju i ochrony zdrowia powiatu dąbrowskiego. Przez 11 lat pracowniczka w pionie księgowym w szpitalu. Jej zainteresowania dotyczą przede wszystkim problematyki służby zdrowia oraz praw kobiet. 
 • Konrad Krupa – Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował Informatykę Gier Komputerowych. Prywatnie muzyk, trójboista. Aktywnie zaangażowany w działania na rzecz świeckiego państwa, ochrony środowiska oraz świadomości nt. osób nieneurotypowych. 
 • Marta Duda – z wykształcenia pielęgniarka dyplomowana, aktywna społeczniczka. Jej najważniejsze punkty programowe to rozdział kościoła od państwa, równouprawnienie osób LGBT, prawa kobiet i ochrona zwierząt. 
 • Adam Turowicz – z zawodu programista, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku automatyka i robotyka. Działacz lewicowy, zainteresowany działaniem na rzecz świeckości państwa oraz poprawą sytuacji w polskiej nauce. 
 • Jadwiga Urbanik -zawodowo zajmuje się obsługą maszyn poligraficznych. W ramach działalności społecznej zajmuje się propagowaniem w mediach społecznościowych postaw pro zwierzęcych. Bliskie są jej również problemy edukacji i problem z dostępnością specjalistycznych usług medycznych dla dzieci. Mieszka w powiecie tarnowskim. 
 • Kamil Mitera – 25 letni tarnowianin, student, zawodowo jest kierownikiem sklepu. Od 4 lat koordynator Młodej Lewicy w okręgu tarnowskim, współorganizator protestów w obronie praw kobiet oraz zbiórek podpisów pod projektem legalnej aborcji. Startuje z hasłem Głos Młodego Pokolenia; skupi się na kwestiach związanych z edukacją, środowiskiem oraz zdrowiem. 
No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Produkcja:

STARnowa.tv

Montaż:

Paulina Budzik

Reporter:

Paulina Budzik

Wideo:

Paweł Kudrański

Dźwięk:

Paweł Kudrański
Dodatkowe informacje:
Zdjęcie główne - Marian Latocha
REKLAMA (B2A02)
Tags: Jacek Jabłoński, Nowa Lewica w Tarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

„STARczy na dziś” (odc. 199) ks. prof. Janusz Królikowski
„STARczy na dziś” (odc. 198) ks. Grzegorz Kozioł

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture