Agata Tuszyńska
pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty.
W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018), Mama zawsze wraca (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W 2022 roku miały premierę Żongler. Romain Gary oraz tomik wierszy Niesny. W kwietniu 2023 roku ukazała się Czarna torebka z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa.
Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki.
Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.
http://www.agatatuszynska.pl
W kwietniu ukazała się moja Czarna Torebka z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to jednocześnie początek mojej współpracy z wydawnictwem Osnova. Książka jest dostępna również w formie audiobooka (przeczytałam ja sama) z muzyką Jerzego Satanowskiego. Torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer. Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła z żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości. Minęło ponad pół wieku. Rozpoczęła się druga dekada XXI stulecia. Czekam na chwilę, kiedy pożegnam się z torebką. Kiedy nie będzie mi już potrzebna do przetrwania. Babka Dela zostanie ze mną i we mnie. Aż z czasem znikniemy obie za horyzontem odwróconej klepsydry – Agata Tuszyńska
Booktrailer „Czarnej torebki” obejrzyj tutaj,