Spotkanie z Agatą Tuszyńską w Tarnowie

News
Odsłon: 318
REKLAMA (B2A01)

Spotkanie z Agatą Tuszyńską w Tarnowie

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską poświęcone jej najnowszej książce pt: "Czarna torebka". Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 10 lipca br. o godzinie 17:00 w Czytelni Czasopism MBP, przy ul. Krakowskiej 4 (wejście od ulicy). Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek Autorki.

Agata Tuszyńska
pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty.
W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018), Mama zawsze wraca (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W 2022 roku miały premierę Żongler. Romain Gary oraz tomik wierszy Niesny. W kwietniu 2023 roku ukazała się Czarna torebka z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa.
Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki.
Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką polskiej edycji Vogue.
http://www.agatatuszynska.pl

W kwietniu ukazała się moja Czarna Torebka z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to jednocześnie początek mojej współpracy z wydawnictwem Osnova. Książka jest dostępna również w formie audiobooka (przeczytałam ja sama) z muzyką Jerzego Satanowskiego.
Torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer.
Każda rodzina ma swoją tajemnicę, głęboko skrywane sekrety, które określają jej los. Nagle otwarte, odwracają jego bieg i sprawiają, że trzeba od nowa budować własną historię. Czarna torebka, którą przekazała mi mama, kiedy skończyłam 18 lat, odmieniła moje życie. Połączyła z żydowskim światem, o którego istnieniu w sobie nie miałam pojęcia. Pomogła w oswojeniu złożonej tożsamości. Minęło ponad pół wieku. Rozpoczęła się druga dekada XXI stulecia. Czekam na chwilę, kiedy pożegnam się z torebką. Kiedy nie będzie mi już potrzebna do przetrwania. Babka Dela zostanie ze mną i we mnie. Aż z czasem znikniemy obie za horyzontem odwróconej klepsydry – Agata Tuszyńska

Booktrailer „Czarnej torebki” obejrzyj tutaj,  

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)
Tags: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Wierząc w Chrystusa, kochajmy Kościół! Rusza Wielki Odpust Tuchowski [PROGRAM]
Tarnowska Kronika Policyjna (odc. 132)

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture