Wschodnia obwodnica Tarnowa powstanie… koło Pilzna. Koniec horroru przy al. Jana Pawła II coraz bliżej

InwestycjeKomunikacjaNewsPolitykaWydarzenie
Odsłon: 490
REKLAMA (B2A01)

Wschodnia obwodnica Tarnowa powstanie… koło Pilzna. Koniec horroru przy al. Jana Pawła II coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą, która przygotuje dokumentację dla budowy łącznika pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94, stanowiącego zarazem wschodnią obwodnicę Tarnowa – podała Polska Agencja Prasowa. Planowana droga będzie mieć ok. 10 km długości.

Jak poinformował w środę Kacper Michna z zespołu prasowego krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, umowa o wartości ponad 8,4 mln zł została podpisana z firmą Multiconsult Polska.

Zgodnie z dokumentem wykonawca opracuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla nowej drogi. Na przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) przewidziano 42 miesiące.

W zamówionych materiałach projektanci zaproponują kilka wariantów przebiegu trasy, które przedstawione zostaną lokalnej społeczności i samorządom. Dla jednego z nich, najbardziej optymalnego pod względem środowiskowym, społecznym, ekonomicznym i technicznym, GDDKiA wystąpi o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Dla wariantu zatwierdzonego tą decyzją będą również wykonywane badania geologiczne.

Nowa droga przebiegać będzie na wschód od Tarnowa i połączy nowy węzeł na A4 z DK94, umożliwiając całkowite ominięcie tego miasta przez ruch tranzytowy z DK73 w kierunku autostrady. Dzięki niej – wskazała GDDKiA – mieszkańcy miejscowości położonych na południe od A4 i DK94, m.in. Pilzna i Jasła zyskają krótsze połączenie z autostradą.

Mieszkańcy miejscowości położonych przy DK73 na południe od DK94, w tym Pilzna i Jasła, mają ograniczony dostęp do A4. Mogą na nią wjechać, korzystając z węzła Tarnów Centrum albo z węzła Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o ok. 30 km. Podobnie jak kierowcy pojazdów poruszających się DK73 na trasie Kielce – Jasło – wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA.

GDDKiA planuje budowę nowego odcinka drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 10 km, węzłów drogowych, obiektów inżynierskich i urządzeń ochrony środowiska. Decyzja o tym, czy droga będzie miała przekrój jedno- czy dwujezdniowy, zostanie podjęta na podstawie analizy i prognozy ruchu, wykonywanej w ramach opracowania STEŚ-R.

Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030.

Tym samym do kosza trafi projekt przebiegu obwodnicy w okolicach Woli Rzędzińskiej. Prace projektowe realizacji tego pomysłu kosztowały budżet miasta Tarnowa w ciągu czternastu lat 673 525 PLN.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
REKLAMA (B2A02)
Tags: GDKKiA, ministerstwo infrastruktury, STARnowa.tv, sto obwodnic, wschodnia obwodnica Tarnowa 2023, Łukasz Winczura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

W Teatrze Solskiego ruszają zapisy na wakacyjne warsztaty dla dzieci
„Do Ekstraklasy jeden krok…” Nie odPUSZCZAmy!!!

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture