Arcybiskup Wiktor Skworc przeszedł na emeryturę. Metropolita katowicki to były biskup tarnowski [AKTUALIZACJA]

NewsWydarzenie
Odsłon: 386
REKLAMA (B2A01)

Arcybiskup Wiktor Skworc przeszedł na emeryturę. Metropolita katowicki to były biskup tarnowski [AKTUALIZACJA]

Abp Wiktor Skworc przechodzi na emeryturę w związku z tym, iż 19 maja skończył 75 lat. Taki jest wymóg Kodeksu Prawa Kanonicznego. Stosowną rezygnację wysłał już do papieża Franciszka. Znamy już nazwisko nowego metropolity katowickiego. W ubiegłą niedzielę pożegnał się ze swoimi diecezjanami.

Dłużnikiem jestem – dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich, waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca. I jeszcze dopowiadam słowo „przepraszam”, złączone z prośbą o wybaczenie – powiedział na zakończenie przemówienia w Piekarach Śląskich.

Przypomnijmy, abp Wiktor Skworc nominację na biskupstwo tarnowskie otrzymał 13 grudnia 1997 roku. Sakrę przyjął 6 stycznia 1998 roku na Watykanie z rąk św. Jana Pawła II. Naszą diecezją rządził do 2011 roku. W tym czasie gościł w Starym Sączu Jana Pawła II, który kanonizował tam św. Kingę. Doprowadził też do utworzenia samodzielnego Wydziału Teologicznego w Tarnowie, który wchodzi w skład Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego pomysłem było utworzenie centrów edukacji KANA.

Bp Wiktor Skworc konsekrował dla diecezji trzech biskupów pomocniczych. Byli nimi abp Stanisław Budzik, który dziś jest metropolitą lubelskim, bp Wiesław Lechowicz – obecnie biskup polowy Wojska Polskiego oraz bp Andrzej Jeż, obecny ordynariusz tarnowski.

Sporo kontrowersji i dyskusji wywołała kwestia materiałów Służby Bezpieczeństwa, w których miał figurować jako Tajny Współpracownik „Dąbrowski”. Hierarcha stanowczo zaprzeczał, iż w jakikolwiek sposób miał być związany z aparatem totalitarnym. Z kolei w ostatnich miesiącach często przychodziło mu się tłumaczyć ze sprawy ks. Stanisława P., który dopuścił się prawie setki czynów pedofilskich. Ostrze zarzutów wobec abp. Skworca dotyczy nie dość stanowczych reakcji wobec duchownego i niezgłoszenie tej sprawy do prokuratury. Przy okazji całej sprawy zrezygnował z tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa, który otrzymał w 2011 roku. Poddał się też karom kościelnym. Zrezygnował z zasiadania w gremiach Konferencji Episkopatu Polski, wpłacił z prywatnych środków kwotę na pomoc ofiarom pedofilii i poprosił o wyznaczenie mu koadiutora. Został nim abp Adrian Galbas, który lada dzień zostanie kolejnym metropolitą katowickim.

Z ostatniej chwili. Dziś, 31 maja 2023 roku, papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
REKLAMA (B2A02)
Tags: abp Wiktor Skworc, archiwa Służby Bezpieczeństwa, biskupi tarnowscy, bp Andrzej Jeż, diecezja tarnowska, pedofilia w Kościele, STARnowa.tv, Łukasz Winczura
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Będzie konflikt w Zjednoczonej Prawicy? Tarnowscy posłowie PiS bronią Jana Rybę, dyrektora III LO
„STARczy na dziś” (odc. 135) Filip Gąciarz i Jan Kawalerski

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture