REKLAMA (B02A1)

Brak komentarzy

Lepszy początek roku dla Grupy Azoty

Wyraźna poprawa wyników finansowych, lepsza sytuacja w kluczowych segmentach biznesu i coraz bliżej do podpisania docelowej umowy restrukturyzacyjnej – tak można podsumować pierwszy kwartał 2026 roku w Grupie Azoty – chwali się spółka. Choć wyzwań nadal nie brakuje, wyniki pokazują, że działania podejmowane w ostatnich miesiącach zaczynają przynosić efekty.

Jak czytamy w nadesłanej informacji, pierwszy kwartał 2026 roku przyniósł Grupie Azoty wyraźną poprawę wyników operacyjnych. Szczególnie istotny jest wzrost wskaźnika EBITDA, który pokazuje, czy firma zarabia na swojej podstawowej działalności.
W okresie od stycznia do marca 2026 roku EBITDA Grupy Azoty wyniosła 317 mln zł. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wynik był ujemny i wynosił -8 mln zł. Oznacza to poprawę o 325 mln zł rok do roku.
Za poprawą wyników stoi przede wszystkim bardzo dobra sytuacja w segmencie Agro, czyli obszarze związanym z nawozami i rolnictwem. Lepsze rezultaty osiągnął także segment Chemia, który po raz pierwszy od końca 2023 roku wypracował dodatni wynik operacyjny.
Na wyniki wpłynęły również korzystniejsze ceny praw do emisji CO2, co pozwoliło ograniczyć część wcześniej zakładanych kosztów.
Dobre wyniki cieszą i dają nadzieję na dalszą poprawę sytuacji całej Grupy. Jednocześnie Zarząd podkreśla, że spółka nadal znajduje się w ważnym momencie związanym z procesem restrukturyzacji finansowej.

– Dzisiaj bardzo duża część pracy zarządu i całej organizacji to rozmowy z bankami i instytucjami finansowymi. Naszym celem jest podpisanie docelowej umowy restrukturyzacyjnej, która pozwoli nam skoncentrować się już nie na bieżącym zarządzaniu kryzysem zadłużeniowym, ale na rozwoju strategicznego biznesu Grupy Azoty. Cel, jakim jest podpisanie umowy restrukturyzacyjnej, jest coraz bliżej – podkreśla Marcin Celejewski, Prezes Zarządu Grupy Azoty.
„Opublikowane wyniki pokazują, że wysiłek i trudne decyzje podejmowane w ostatnich miesiącach zaczynają przynosić efekty. To ważny sygnał dla całej Grupy i powód do ostrożnego optymizmu. Jednocześnie wszyscy mamy świadomość, że przed nami jeszcze długa droga do pełnej stabilizacji finansowej i odzyskania pełnej kontroli nad sytuacją spółki. Dlatego tak ważne pozostają dalsza konsekwencja w działaniu, odpowiedzialność i wspólne zaangażowanie całej organizacji” – czytamy w komunikacie.

Żródło: Grupa Azoty
Autor: Mirosław Poświatowski
Tagi: Grupa Azoty
Kategorie: Aktualności, Finanse
REKLAMA (B02A2)

Materiały, które mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres email.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

REKLAMA (B02B1)

Zobacz podobne
Promowane wydarzenia
REKLAMA (B02A3)