Kto sprząta i gdzie zgłaszać usterki
Skuteczne utrzymanie porządku wymaga sprawnego podziału zadań i jasnych ścieżek komunikacji. Miejskie ekipy na bieżąco porządkują tereny publiczne, jednak niezwykle cenna jest dla nas również czujność mieszkańców. Poniżej przedstawiamy szczegółowy podział odpowiedzialności i kontakty do zgłoszeń:
• Służby miejskie: Odpowiadają za bieżące sprzątanie parków, skwerów, ulic i chodników (w tym usuwanie zimowego piasku i soli) oraz prace naprawcze na placach zabaw.
• Gmina: Zapewnia dodatkowe odbiory odpadów zielonych, wspierając mieszkańców w wiosennych porządkach na posesjach.
• Referat Gospodarki Komunalnej UMT i Straż Miejska: Przyjmują od mieszkańców zgłoszenia dotyczące większych zanieczyszczeń, zalegających odpadów na terenach publicznych oraz suchych gałęzi.
• Zarząd Dróg i Komunikacji: Do tej instytucji należy kierować wszelkie usterki, zanieczyszczenia oraz potrzeby interwencji dotyczące wyłącznie ulic i ścieżek rowerowych.
Wszyscy Jesteśmy Miastem
„Zapraszamy każdego do aktywnego włączenia się w to przedsięwzięcie, ponieważ Tarnów to nasz wspólny dom. Do ścisłej współpracy zaprosiliśmy rady osiedli, które najlepiej znają lokalne potrzeby i doskonale orientują się w kwestiach czystości na swoim terenie. Ogromne wsparcie płynie również ze strony placówek oświatowych i wychowawczych – w ramach akcji „Posprzątajmy razem Tarnów” uczniowie zadbają o estetykę okolic swoich szkół, terenów zielonych, a także brzegów Wątoku czy Kantorii. Gorąco zachęcamy do podejmowania oddolnych inicjatyw oraz sąsiedzkiej współpracy, abyśmy nadchodzącą wiosną mogli w pełni cieszyć się czystym otoczeniem” – czytamy w komunikacie.





