Zmarł Karol Krasnodębski

Bez montażuNewsWydarzenie
Odsłon: 175
REKLAMA (B2A01)

Zmarł Karol Krasnodębski

Internowany w Stanie Wojennym. Wielokrotnie pozbawiany wolności, karany przez Kolegia ds. Wykroczeń wysokimi grzywnami – np. za składanie wraz z innymi osobami wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Święto Niepodległości, 11 listopada; zwalniany za swą „aspołeczną” działalność z pracy. Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie od 1980 roku, kierownik Delegatury Zarządu Regionu „S”, w latach 1989-91 poseł z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Pełnomocnik Wojewody Tarnowskiego ds. wyprowadzenia Wojsk Radzieckich z Polski. Karol Krasnodębski. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Zasłużony dla NSZZ Solidarność Regionu Małopolska. Zmarł w czwartek, 2 stycznia. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie… Uroczystości pogrzebowe K. Krasnodębskiego odbędą się 7 stycznia na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Mościcach, gdzie o godz. 12 w kaplicy zostanie odprawiona Msza św. żałobna, po której ciało zmarłego zostanie złożone na tamtejszym cmentarzu. Różaniec rozpocznie się o 11.30.

Przypominając tego wyjątkowego człowieka, chciałbym przywołać zapis audio audycji z cyklu „Uwaga Człowiek”, realizowanej przez Tarnowską Artystyczną Konfraternię, a zamieszczonej na portalu inTARnet.pl w roku 2010. To mniej więcej moja dwudziestoparominutowa rozmowa z Karolem Krasnodębskim, choć w rzeczywistości trwała ona dłużej. Dla filmowych potrzeb youtuba, wzbogacam je jedynym posiadanym przeze mnie zdjęciem pana Karola Krasnodębskiego oraz fragment orzeczenia Kolegium ds Wykroczeń, w którym jest on, wraz z innymi osobami, skazywany za składanie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza w dniu 11 listopada 1984 roku…

Nawiasem mówiąc przeszukując dziś z tej smutnej okazji swoje archiwum ze zdziwieniem natrafiłem na zapomniane przeze mnie nagranie, zamienione na format cyfrowy, rozmowy pana Karola Krasnodębskiego z ostatnimi żyjącymi Legionistami. Ale to już inna historia…

Poniżej treść artykułu zamieszczonego pod nagraniem audycji „Uwaga, Człowiek”:

Spoglądam na opasłe teczki – protokoły z rewizji, akta z postępowań Kolegium do Spraw Wykroczeń, ulotki, inne dokumenty. Karol Krasnodębski za składanie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza czy za posiadanie „nielegalnej” prasy i wydawnictw karany był wielokrotnie. Na jednym z dokumentów widnieje podpis przewodniczącego Kolegium – Kazimierza Kępowicza, do niedawna przewodniczącego Rady Nadzorczej Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Urodzony w 1929 roku K. Krasnodębski skazany został wówczas, w 1984 roku na wysoką grzywnę – organizatorami „nielegalnego zgromadzenia” prócz niego byli wtedy: Leonard Łącki, Wacław Mojek, Stefan Jurczak, Ryszard Stach, Wacław Niemirski. To nie jedyne takie orzeczenie. Na załączonych do akt poszczególnych spraw zdjęciach widać, że funkcjonariusze SB podchodzili blisko i uczestnicy tych „nielegalnych zgromadzeń” doskonale wiedzieli, że są fotografowani i zdawali sobie sprawę z konsekwencji swego „wywrotowego” postępowania.
Począwszy od internowania 12 grudnia 1981 jego życie znaczy szlak aresztowań za działalność niepodległościową (jeszcze tuż przed wybuchem Stanu Wojennego K. Krasnodębski był współzałożycielem Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Tarnowie). Więzienie w Załężu koło Rzeszowa, Areszt Śledczy w Krakowie, nieco ponad miesiąc wolności i ponowne aresztowanie – znów więzienie w Załężu, potem w Tarnowie… Głodówka – jeden dzień za każdego zabitego w Stanie Wojennym (14 dni głodówki) i jeden dzień za zabitego milicjanta… Wreszcie wolność, degradacja w pracy, wielokrotne zatrzymania i wspomniane wyroki Kolegiów ds. Wykroczeń, znów Załęże, następnie dyscyplinarne zwolnienie z pracy…
Ciekawostką jest fakt, iż generał Wojciech Jaruzelski uzasadniając „konieczność” wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce (m.in. w swojej książce „Stan wojenny – dlaczego”) powołuje się na informacje, dostarczone przez sekretarza KW PZPR w Tarnowie Stanisława Opałkę, wedle których tarnowianie szykowali się do zbrojnej i krwawej rozprawy z komunistycznymi aparatczykami. Anonim wzywający do takich działań otrzymał w przeddzień swojego internowania Karol Krasnodębski i jemu oraz „Solidarności” został on przypisany…
Ciekawa jest puenta niniejszej audycji – nieco poszerzona w stosunku do materiału wyemitowanego przez RDN Małopolska (czas antenowy nie jest „z gumy”). Padające w niej słowa zarejestrowane zostały w roku 2006 i wydaje się, że w ciągu ostatnich czterech lat nic nie straciły ze swej aktualności, a może nawet nabrały mocy…

(…)

W nagraniu wykorzystano sygnał Radia Wolna Europa, archiwalne przemówienia Jana Pawła II, Lecha Wałęsy (Gdańsk 1980) i generała Wojciecha Jaruzelskiego, a także fragmenty muzyki zespołu „Obywatel GC” (Grzegorz Ciechowski) do filmu Janusza Kijowskiego „Stan Strachu”, fragmenty pieśni i piosenek: „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka oraz Jacka Wójcickiego „Miejcie nadzieję” do wiersza Adama Asnyka i „Modlitwa” Natana Tenenbauma, zrealizowane dla filmu „Ostatni dzwonek”.”

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Montaż:

Mirosław Poświatowski
REKLAMA (B2A02)
Tags: Karol Krasnodębski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Bezpieczne i zdrowe odżywianie | „Bezpieczeństwo i ja” (odc. 7)
Zastępcza zgoda sądu na wyjazd z dzieckiem za granicę | „Bezpieczeństwo i ja” (odc. 6)

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture