„Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek…”

NewsWydarzenie
Odsłon: 120
REKLAMA (B2A01)

„Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek…”

Nieubłaganie zbliżamy się do dnia, w którym często padną słowa: „Cukierek albo psikus”. Wiara katolicka to chyba jedyna wiara na świecie, której wyznawcy potrafią się z jednej strony modlić do Boga, uczęszczać do kościoła na nabożeństwa a z drugiej strony… no coż – takie czasy, że się pobawimy z 31 października na 1 listopada, a później jakby nigdy nic będziemy uczestniczyć w nabożeństwach kościelnych często siadając w pierwszych rzędach… Jak już będziesz w kościele to mam nadzieję, że spojrzysz na Jezusa na krzyżu i choć troszkę się zawstydzisz!

Definicja

Obchodzony 31 października halloween (wg niektórych „Nocy Duchów”) to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa. Jest pewną formą odradzania neopogaństwa. Tradycja halloween została przejęta z kultów magicznych i satanistycznych. Korzenie tego wieczoru sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci.

W 834 r. Papież Grzegorz IV wprowadził do Kościoła katolickiego uroczystość Wszystkich Świętych, jako pamięć o zmarłych. Celem tej uroczystości było oddanie czci wszystkim świętym w niebie, zarówno tym znanym, jak również i tym bezimiennym. Co ciekawe, do ósmego wieku Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzono w miesiącu maju. Papież widząc jednak kultywowanie festiwalu śmierci postanowił nadać temu świętu wymiar prawdziwie chrześcijański i przeniósł Uroczystość Wszystkich Świętych w miejsce Halloween. W ostatnich czasach obserwuje się odradzanie się zainteresowaniem halloween.

Halloween jest elementem amerykańskiej popkultury. W tradycji amerykańskiej „święto” to wygląda pozornie niewinnie i wydaje się być jedynie zaspokojeniem potrzeby tajemniczości, czemu sprzyja m.in. przebieranie się za czarownicę, wampira, ducha czy diabła. Należy pamiętać, że wszystkie te postacie w tradycji europejskiej związane są z osobą szatana.

Wiodącym elementem, bardzo mocno powiązanym z halloween jest wydrążona dynia, która symbolizuje dusze błąkające się w postaci ogników. Obrazy związane z halloween najczęściej przedstawiają tematy śmierci, zła, okultyzmu, czy mityczne potwory. Tradycyjnymi barwami tego „święta” są czarny i pomarańczowy.

Media oraz biznes, który czerpie niemałe zyski z „nowego” święta, starają się przedstawić halloween jako niewinną rozrywkę, zabawne stroje i rekwizyty, dreszczyk emocji.

Źródło definicji: https://popieluszko.rzeszow.pl/halloween-dlaczego-nie

Rating: 5.00/5. From 2 votes.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Mirosław Kowalski | „Dudzik lokalnie” (odc. 45)
ZUS skończył 90 lat

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture