Spektakl „Historia pewnej znajomości” wkrótce w Sali Lustrzanej

Co? Gdzie? Kiedy?KulturaNews
Odsłon: 214
REKLAMA (B2A01)

Spektakl „Historia pewnej znajomości” wkrótce w Sali Lustrzanej

Dorota Segda i Jacek Romanowski czytają listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta – tak w skrócie można podsumować wydarzenie, które odbędzie się 20 października o godz. 11:00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Prowadzenie: Andrzej Kurdziel. Wstęp wolny.

Spektakl poświęcony będzie wybitnym poetom: Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi. Artystów tych łączyła wyjątkowa wieloletnia przyjaźń, która utrwalona została w listach opublikowanych w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996″. Podczas spektaklu poznany bliżej historię tej przyjaźni słuchając fragmentów listów i wierszy czytanych przez Dorotę Segdę i Jacka Romanowskiego. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel.

Listy stały się także inspiracją do przygotowania słuchowiska pod tym samym tytułem dla Radia Kraków w opracowaniu i reżyserii Doroty Segdy, które zostało wyróżnione w 2018 r. nagrodą im. Romany Bobrowskiej przyznawaną przez Radio Kraków.

Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki, od 2016 r. – rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Debiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce”. Angażowali ją najlepsi polscy reżyserzy kina i teatru: Andrzej Wajda w „Hamlecie IV” i w „Weselu”, Jerzy Grzegorzewski w „Nocy Listopadowej” i w „Sędziach”, Kazimierz Kutz w „Wujaszku Wani”. Zagrała w filmach i serialach m.in.: „Tato”, „Faustyna”, „Na dobre i na złe”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Echo serca”. Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza za role Salomei w „Śnie srebrnym Salomei” i Małgorzaty w „Fauście”. W 2024 roku została odznaczona złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru i pozostaje w nim do dziś. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Ostatnio możemy go spotkać m.in. w inscenizacji „Panien z Wilka”. Zagrał w filmach i serialach: „Śmierć jak kromka chleba”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Blisko coraz bliżej”, „Barwy szczęścia”, „Czas honoru”. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Koncert pamięci Andrzeja Radzika w CSM
Łękawica: wyremontowali mieszkania razem z Leroy Merlin

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture