5 października, w sobotę, w Centrum Sztuki Mościce startuje XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta. Hasło przewodnie tej edycji to „Głos Twojego życia”. „Język tanecznych narracji i impresji wyrazi te momenty ludzkiego życia, które znacząco odkrywają jego prawdę. Odwołujemy się do wybitnych dokonań teatru tańca określających nasze ludzkie uniwersum” – piszą organizatorzy. Pierwszą propozycją będzie będzie spektakl „Nowe Szaty Króla”. Poniżej prezentujemy program festiwalu.
Program XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta:
- 5 października, godz. 18:00 – „Nowe Szaty Króla” – Teatr Avatar / Polska
Barwny, dynamiczny i przewrotny spektakl łączy klasyczne teksty Andersena ze swingowymi choreografiami. Widowisko skomponowane z kontrastujących sobie smaków wzmacniających doznania widza – od słodkiej miłości, przez gorzkie oblicze władzy oraz pikantne walki po słone łzy. Całość okraszona akrobatyką i popisami tanecznymi, czule objęta magiczną oprawą z udziałem fantastycznych stworów.
Reżyseria i adaptacja: Kamil J. Przyboś, choreografia: Ada Pankowska-Michalczyk
Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)
- 6 października, godz. 18:00 – „Aire Sakona” i „Hondo” – Dantzaz / Hiszpania
„Aire Sakona” koncentruje się na wzajemnym połączeniu ruchu ciała, mikrospołeczności i zbiorowej ekspresji artystycznej. To dzieło jest wynikiem głębokiego procesu twórczego, w którym każdy ruch, każdy gest i każda interakcja między tancerzami mają na celu uchwycenie istoty człowieczeństwa w ruchu. Tytuł „Aire Sakona” pochodzi z poematu „Lo profundo es el aire” Jorge Guilléna, który również zainspirował serię rzeźb Chillidy. Poemat ten podkreśla znaczenie powietrza jako symbolu egzystencji i wolności, które są kluczowymi elementami w tej choreograficznej pracy.
choreografia: Jacek Przybyłowicz
Spektakl „Hondo” skupia się na pojęciach takich jak otchłań, tajemnica, ewolucja i ponadczasowość, eksplorując bezmiar morza jako źródło inspiracji. Paolo Mohovich chce przekazać emocje i tajemnicę poprzez ten artystyczny akcent w „Hondo”.
choreografia: Paolo Mohovich – Hiszpania
Czas trwania: 65 minut z przerwą
- 11 października, godz. 18:00 – „Syrenka Ariel”, Kielecki Teatr Tańca / Polska
Językiem tańca opowiadana jest historia wzajemnej miłości syreny – Ariel i człowieka – Księcia Eryka. Dzięki miłości przezwyciężają oni przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy morskiej Ursuli. Król Tryton po wielu perypetiach, przekonując się o sile uczuć zakochanych, ostatecznie ofiaruje syreniej córce ludzką postać i zgadza się na poślubienie przez nią Księcia Eryka. Ariel i Eryk pozostają na zawsze razem. Akcja rozgrywa się w podwodnym świecie, w którym spotykamy oprócz tytułowej Ariel, jej przyjaciółkę Rybkę Florkę, Kraba Sebastiana oraz wiele podwodnych postaci. Spektakl ukazuje żywotność oraz piękno podwodnego świata dzięki zastosowaniu ciekawych kompozycji choreograficznych, hybrydowych kostiumów, wielowymiarowych projekcji, dynamicznej scenografii oraz kolorowych świateł. Sceny taneczne zrealizowane są w stylu tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego. Postaci morskie tańczą np. swing, charleston, mambo, jazz, modern jazz wykazują się głębią różnych interpretacji i wprawną techniką wykonania.
choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak
Czas trwania: 120 minut z przerwą
- 12 październik, godz. 18:00 – „Wiosenna podróż”, Roman Komassa / Niemcy
Projekt inspirowany jest muzyką i tekstem Franza Schuberta do utworu „Die Winterreise”. Choreograf Roman Komassa porusza sferę najbliższą człowiekowi, jego osobiste marzenia i tęsknoty – w wiosennej podróży pomimo chwili zadumy można będzie odnaleźć optymizm i nadzieję. W obecnej chwili problemów ogólnoświatowych każdy z nas oczekuje chwili odpoczynku – refleksji. Poprzez technikę tańca klasycznego i współczesnego. Roman Komassa pragnie uruchomić wyobraźnię widza, gdzie estetyka ciała i harmonia muzyki, pozwolą oderwać się od codziennych spraw.
Choreografia i reżyseria projektu: Roman Komassa
Występują: Alina Umbach, Nora Ebeling, Vanessa Schmidt, Sina Sinatra, Roman Komassa
Czas trwania: 60 minut bez przerwy
- 19 października 2024 – konkurs choreograficzny „My Dance” i gala finałowa
Konkurs Choreograficzny to działanie, które sprawdziło się w poprzednich latach jako skuteczna forma promowania szczególnie zdolnych choreografów młodego pokolenia. Możliwość zaprezentowania swojego projektu w otoczeniu profesjonalnej sceny jest wysoko oceniana przez uczestników Konkursu. Konkurs Choreograficzny zaplanowany jest na 19 października. Gala finałowa zaplanowana jest na godzinę 18.00 również 19 października.
- 5 – 20 października – wystawa „Source of Dance”
Wystawa prezentująca taniec jako żywą, znaczącą i różnorodną formę ekspresji kulturowej. Muzyka i taniec zawsze były niezbędne w życiu duchowym i kulturalnym wielu społeczności. Unikalne formy tańca rytualnego i ceremonialnego przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią dziś istotną częścią życia mieszkańców wielu rejonów świata. Bogate tradycje muzyczne i taneczne tworzą silne więzi, które łączą społeczności mieszkańców ze wszystkimi żywymi istotami, z ziemią, światem duchów i z przeszłością. Wystawa prezentować będzie fotografie i filmy, stanowiące przykłady tańców ceremonialnych z wybranych zakątków świata, m.in. z Japonii, Ameryki Południowej, Afryki, Oceanii.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Informacje:
Data: 5 – 20 października 2024
Miejsce: sala widowiskowa
Kasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:
tel.: 14 633 46 04, mail: kasa@csm.tarnow.pl
poniedziałek – piątek – 13:00 – 20:00
sobota – niedziela – 15:00 – 20:00