12 września odbędą się uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Polki wywiezione w latach 1940-41 do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet (KL Ravensbrück) z tarnowskiego więzienia. To w tym miejscu zaczynała się bowiem gehenna kilkudziesięciu tysięcy naszych rodaków, przewożonych dalej, do licznych obozów pracy i obozów koncentracyjnych (w tym Auschwitz, Gross Rosen, Ravensbruck, Sachsenhausen, Płaszowa i wielu innych) albo na miejsca straceń w podtarnowskich lasach…
Uroczystości rozpocznie Msza Święta w intencji więźniarek w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku o godz. 12:00. Po mszy nastąpi przejście uczestników uroczystości ulicą Konarskiego (szeroki chodnik po stronie południowej) pod Ścianę Pamięci na fasadzie tarnowskiego więzienia. Tam, ok. godziny 13:30 rozpocznie się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia Tablicy.
Wśród upamiętnianych w czwartek Polek znalazły się m.in. założycielki Tajnej Drużyny Harcerek „MURY”, fascynującej organizacji, która okazała się potem jedyną taką konspiracyjną drużyną harcerską działającą w dramatycznych realiach niemieckiego obozu koncentracyjnego pod hasłem „Trwaj i pozwól przetrwać innym”. Pomysł powołania do życia tej niezwykłej drużyny – fenomenu zrodził się już w celach tarnowskiego więzienia, w którym przebywały jego inicjatorki: Józefa Kantor, Maria Rydarowska, Zofia Janczy i Aniela Wideł …
„Starając się wydobywać z nieodległej historii Tarnowa wydarzenia dla jego tożsamości najistotniejsze, a z jakichś przyczyn niesłusznie zapomniane, od kilku lat chcemy Ścianę na tarnowskim więzieniu i kolejne tutaj upamiętnienia trwale wpisać w świadomość tarnowian. Według nas, działania te stanowią ważne uzupełnienie stałej, narodowej, w tym lokalnej, pamięci. Bez nich ta świadomość jest po prostu niekompletna” – pisze Piotr Dziża, prezes zarządu fundacji Pro Patria Semper.