7 mandatów uzyskali kandydaci do Parlamentu Europejskiego, w naszym, 10 okręgu wyborczym (Małopolska i Świętokrzyskie). 3 mandaty przypadły kandydatom KW Prawo i Sprawiedliwość, 2 KKW Koalicja Obywatelska, 1 mandat trafił do KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, 1 do KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Z list PiS w Parlamencie Europejskim z naszego okręgu zasiądą: Beata Szydło (z rekordową liczbą 285 336 głosów), Dominik Tarczyński (210 942 głosów) i Arkadiusz Mularczyk (93 551 głosów).
Z Koalicji Obywatelskiej: Bartłomiej Sienkiewicz (254 324 głosów) i Jagna Kinga Marczułajtis-Walczak (58 550 głosów).
Z Trzeciej Drogi PSL-PL2050 Szymona Hołowni – Adam Sebastian Jarubas (81 674 głosy).
Z Konfederacji Wolność i Niepodległość – Grzegorz Michał Braun (113 746 głosów).
Komentarz:
Co zwraca uwagę, to m.in. słabiutki wynik Piotra Tadeusza Górnikiewicza z „Trzeciej Drogi”, który z drugiego miejsca zebrał jedynie 5 976 głosów, w porównaniu do „jedynki”, Adama Jarubasa (81 674 głosy). Generalnie Trzecia Droga dostała od wyborców przysłowiowe lanie, uzyskując w skali kraju wynik słabszy (6,91%) od praktycznie nieobecnej w mediach, a rosnącej w siłę Konfederacji (12,08%). Tym samym można powiedzieć, że to Konfederacja, z blisko dwukrotnie wyższym wynikiem, stała się swego rodzaju „trzecią drogą”, trafiając na podium.
Rzuca się też w oczy fakt, iż startujący z Konfederacji Wolność i Niepodległość Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej, mimo drugiej pozycji na liście przeskoczył „jedynkę”, Konrada Berkowicza z Nowej Nadziei (113 746 głosów wobec 81 718 głosów).
W skali kraju natomiast, przy niskiej frekwencji 40,65% głosów, wyniki przedstawiają się następująco:
Koalicja Obywatelska – 37.06%
PiS – 36,16%
„Konfederacja” – 12,08%
„Trzecia Droga” -6,91%
KKW Lewica – 6,3%
KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie – 0,93%
KW Polexit – 0,25%
Komitet Wyborczy Normalny Kraj – 0,17%
Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 0,08%
Komitet Wyborczy Ruch Naprawy Polski – 0,04%
KWW Głos Silnej Polski – 0,02%