Wybory do Parlamentu Europejskiego

NewsPolityka
Odsłon: 162
REKLAMA (B2A01)

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Już w niedzielę, 9 czerwca głosować będziemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego – w związku z czym podajemy garść informacji. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00. Poszczególne komisje wyborcze wyniki wyborów mogą wieszać na drzwiach lokali wyborczych nie wcześniej niż o godz. 23-ciej – bo wtedy najpóźniej kończą się głosowania w niektórych krajach UE. Tarnów należy do okręgu wyborczego nr 10, który obejmuje województwo małopolskie i świętokrzyskie. Tutaj wybierać będziemy kandydata spośród kandydatów aż 9 list komitetów wyborczych.

Oto listy komitetów i ich numery:

Lista nr 1 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Lista nr 2 – KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

Lista nr 3 – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY-NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE

Lista nr 4 – KOMITET WYBORCZY POLEXIT

Lista nr 5 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Lista nr 6 – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA

Lista nr 7 – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Lista nr 8 – KOMITET WYBORCZY NORMALNY KRAJ

Lista nr 9 – KOMITET WYBORCZY POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW

Głosujmy oczywiście na jednego kandydata, wybierając go z którejś list kandydatów, poprzez postawienie znaku „x” przy jego nazwisku.

W Polsce w 13 okręgach wybierzemy 53 posłów i posłanek do liczącego do niedawna 705, a od tych wyborów 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego, którzy następnie albo pozostają niezrzeszeni, albo przyłączają się do jednej z kilku ponadnarodowych grup parlamentarnych.

Metoda liczenia głosów w wyborach do PE i wielkość okręgów prowadzą do tego, że nie jest z góry znana liczba, ilu kandydatów wejdzie do PE z danego okręgu. Teoretycznie może wejść ich kilku – albo żaden. Większy okręg oznacza większe szanse.

W praktyce wygląda to tak, że do Europarlamentu wchodzą kandydaci z tych komitetów, które przekroczą 5-procentowy próg wyborczy. Najpierw więc przelicza się ile mandatów przypadnie komitetom wyborczym które przekroczyły ten próg (metoda D’Hondta) – czyli wybiera się 53 największe wyniki partii. Potem przy zastosowaniu jeszcze innej metody – Hare’a–Niemeyera – przelicza się, ile mandatów przypada danemu komitetowi w danym okręgu.

W praktyce największe szanse mają kandydaci startujący z 1-2 pozycji z większych okręgów (małopolsko-świętokrzyski, śląski i dolnośląsko-opolski, każdy z udziałem ponad 3 mln uprawnionych do głosowania), niż z mniejszych (kujawsko-pomorski, podkarpacki i lubelski z nie więcej niż 1,7 mln uprawnionych do głosowania).

Wynagrodzenie podstawowe europosła wynosi około 34 tys. zł miesięcznie na rękę, do tego dochodzą liczne dodatki i benefity – dieta na wynajem biura, opłacenie rachunków itp. – ok 21 tys. zł miesięcznie, dieta dzienna za przebywanie w PE ok. 1500 zł dziennie, zwrot kosztów podróżny czy leczenia.

Kadencja trwa 5 lat.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Listy czytane nocą (3) – rozmowa z Lucyną Angermann
Diecezja Tarnowska: spór wokół I Komunii Świętej

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture