Likwidacja sześciu tarnowskich liceów. Dlaczego?

EdukacjaNews
Odsłon: 360
REKLAMA (B2A01)

Likwidacja sześciu tarnowskich liceów. Dlaczego?

Od września 2024 r. z mapy liceów ogólnokszałcących na terenie naszego miasta zniknie sześć placówek: VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Technicznych, 
IX Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, 
XII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, 
XIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, 
XVII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Budowlanych, XV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.

Zlikwidowane zostaną również trzy szkoły policealne, które do tej pory znajdowały się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Skąd takie posunięcia ? Otóż jak podkreśla zastępca prezydenta do spraw edukacji i sportu – Bogumiła Porębska, głównym powodem decyzji o likwidacji placówek edukacyjnych jest po prostu fakt, że od dłuższego czasu nie ma w nich uczniów i w zasadzie i tak nie funkcjonują. Jak mówi pani Bogumiła – w latach 90. w zespołach szkół powstawały licea, bo wtedy był taki trend, również w Tarnowie. Obecnie są to szkoły, w których nawet od 16 lat nie ma żadnego ucznia. Nie dlatego, że nie było naboru, bo go nie ogłaszaliśmy, po prostu nie było chętnych. W związku z tym trzeba było w końcu zrobić porządek i wydaje mi się, że przyszedł najlepszy okres do wprowadzenia zmian, czyli wykluczyć z naszego systemu szkoły, w których nie ma ani jednego ucznia.

Pani Bogumiła jednocześnie uspokaja, że ta decyzja w żaden sposób nie wpłynie na dyrektorów, nauczycieli jak również cały personel zatrudniony w zespołach szkół, w których dojdzie do likwidacji. Inaczej może być jednak w przyszłości w związku z naborem na nowy rok szkolny.

Były takie pytania dotyczące przyszłości nauczycieli w tych szkołach. Tam również dla tych uczniów nie było nauczycieli. Oni dalej są zatrudnieni w zawodzie w zespole szkół i nic się nie zmienia w ich statusie. Z punktu widzenia organizacji szkoły nic się nie zmieni. Jedyną zmianą, którą przewidujemy w przyszłym roku będzie pewnie zmniejszony nabór do szkół ponadpodstawowych ze względu na ten „dziwny” rocznik. Mamy 480 uczniów w klasie ósmej, więc to będzie ewentualny powód do zmniejszenia liczby oddziałów, a co za tym idzie, być może i liczby nauczycieli. Natomiast ta likwidacja liceów absolutnie nic nie zmienia w tych zespołach szkół. – relacjonuje Radiu RDN Małopolska.

Formalnie szkoły przeznaczone do likwidacji będą istnieć do końca wakacji, tj. do 31 sierpnia. Później staną się już historią. Ze względu na brak uczniów w tych szkołach, nie ma potrzeby (ani nawet możliwości) zawiadamiania rodziców uczniów czy dorosłych uczniów o zamiarze likwidacji szkoły. Urzędnicy zapowiadają natomiast, iż planowana likwidacja szkół na terenie Tarnowa nie spowoduje zmian w kosztach przeznaczonych na oświatę, a ponoszonych przez budżet naszego miasta.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)
Tags: Bogumiła Porębska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Mościce ponownie zapraszają do tańca
Kto chwyci za stery w Tarnowie?

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture