Głowa państwa na obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

News
Odsłon: 137
REKLAMA (B2A01)

Głowa państwa na obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

14 stycznie br. w Wierzchosławicach i Wojniczu odbyły się obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, których organizatorem była NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Uczestniczył w nich prezydent Polski Andrzej Duda.  Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Wierzchosławiach, którą odprawił delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników biskup Leszek Leszkiewicz. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów obok grobu wybitnego przywódcy chłopów polskich i trzykrotnego premiera II RP. Druga część uroczystoście przeniosła się do Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu gdzie miała miejsce konferencja naukowa z udziałem prezydenta Andrzej Dudy, przedstawicieli związków i organizacji rolniczych, parlamentarzystów, samorządowców i mieszkańców regionu. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę Wincentego Witosa jako jednego z największych budowniczych etosu Polski, polskiego patriotyzmu wśród chłopów, w okresie, w którym nasz kraj odzyskiwał swoją niepodległość. – Nie ma żadnych wątpliwości, że jeśli chodzi o ruch ludowy w Polsce jeśli chodzi o dzieje polskiej wsi, nigdy w naszej historii polska wieś nie miała większego przywódcy niż Wincenty Witos – mówił. – Od samego początku żył w przekonaniu, że najważniejsza jest Polska, ziemia i wiatr. I że to jest to, co w tamtym czasie dla Polaka, dla człowieka, polskiej wsi było tym fundamentem. Zwieńczeniem obchodów był wykład „Wincenty Witos – historia i przesłanie”, który wygłosił dr Mateusz Sztypma – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorem wydarzenia był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Dodajmy, że już w najbliższą niedzielę odbędą się kolejne uroczystości zorganizowane przez gminę Wierzchosławice, w których ma wziąć udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

REKLAMA (B2A02)
Tags: Andrzej Duda, Wierzchosławice, Wincenty Witos
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku
To koniec Muzeum Okręgowego w Tarnowie?

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture