Wieczór z dokumentem azjatycko i rocznicowo

KulturaNews
Odsłon: 168
REKLAMA (B2A01)

Wieczór z dokumentem azjatycko i rocznicowo

Przegląd dokumentalnych materiałów filmowych o charakterze turystycznym i historycznym, zrealizowanych przez Studio.pl odbędzie się 24 listopada o godz. 18:00 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Można będzie zobaczyć materiał, zrealizowany w ubiegłym roku podczas liczącej blisko 5 tys. km podróży po Półwyspie Azji Mniejszej. Pokazany zostanie także film o rodzinie zamieszkującej jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku, Petersówkę, która w tym roku obchodzi zacny jubileusz stulecia. Otwarty i bezpłatny pokaz organizowany jest we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną, przy wsparciu organizacyjnym Miejskiego Ośrodka Kultury.

„W kolii Anatolii” – to filmowe odwiedziny w bogatej historycznie krainie rozciągającej się na tureckiej części półwyspu Azji Mniejszej od Wyżyny Ormiańskiej po równiny niegdysiejszej Mezopotamii. W Göbekli Tepe uważanym za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka poszukamy pierwszych śladów rolnictwa. Wsłuchamy się w taneczne modły derwiszy. Poszukamy zaginionych cywilizacji w wodach rozległego jak morze jeziora Wan. Odwiedzimy Ani – dawną ormiańską stolicę z ruinami średniowiecznego miasta, konkurującego niegdyś z Konstantynopolem i Bagdadem. Będziemy też w przedsionku Piekła i w Niebie. Tak nazywają się krasowe jaskinie, położone w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. Według greckiej mitologii tam Zeus uwięził Tytana, a miejscowy strumień ma być dopływem mitologicznego Styksu.

„100 lat Petersówki” – film pokazujący historię jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku. Kamienica zamieszkała już przez szóste pokolenie jednej rodziny miała zasłużonych mieszkańców. Jej fundatorem był późniejszy lekarz miejski Adam Peters. Historia jego związku z pierwszą żoną, którą porwał z domu rodzinnego, aby poślubić na froncie I wojny, to prawdziwe love story. Materiał opowiada także o jego synu Jerzym Petersie, człowieku wielu talentów. Pracował jako aktor teatralny, w wolnych chwilach malował, głównie akwarele. Ponadto zajmował się recenzowaniem spektakli, był też dziennikarzem. Pasję do animacji kultury odziedziczyła po nim córka Zuzanna Peters-Musiał. W swoim domu wśród wielu pamiątek rodzinnych powołała ona nieformalny salon artystyczny. 

W programie Wieczoru z dokumentem, odbywającym się pod patronatem telewizji STARnowa znajdą się także rozmowy prowadzone przez dziennikarkę Dorotę Kunc oraz muzyka elektroniczna w wykonaniu Grzegorza Hajduka.  

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Marek Kołdras

Źródło:

studio.pl, Marek Kołdras

Zdjęcia:

Paulina Budzik
REKLAMA (B2A02)
Tags: Marek Kołdras, Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Brzesku, studio.pl, Wieczór z dokumentem
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

„Powiedz Paulinie” (odc. 137) Joanna Sajdak, Joanna Solecka
Spektakl komediowy „Niespodzianka” z Joanną Liszowską już 4 grudnia w Tarnowie!

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture