We wrześniu rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej

KulturaNews
Odsłon: 374
REKLAMA (B2A01)

We wrześniu rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej

Festiwal ma już 30-letnią tradycję i jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Wstęp na wszystkie koncerty jest WOLNY!

Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii …

Podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in. nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”. Jedno z naszych ostatnich odkryć to utwór I.F. Dobrzyńskiego – na flet i fortepian pt. „Introdukcja i wariacje” napisane na temat pieśni „Witaj Maj, 3-ci Maj”.

Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD.

Dokładna rozpiska tego kiedy i gdzie koncerty:

  1. Poniżej plan koncertów w Tarnowie organizowanych przez Fundację Kultury i Integracji „Inter-Art.” w Tarnowie  :

– 14.09. 2023 godz. 18. –  Sala Koncertowa Państw Szkoły Muzycznej, ul. Lipoczy’ego 4  – recital fortepianowy wloskiej pianistki Eloisy Cascio

W programie  minn  utwór odnaleziony  w archiwach królewskiego zamku w Casercie k Neapolu oraz popularne utwory epoki romantyzmu Polski , w tym F. Chopina i Marii Szymanowskiej – wybitnej polskiej pianistki i kompozytorki – sławnej  w Europie  XIX w.

 

– 15.09. 2023 godz. 18 – Sala Koncertowa Państw Szkoły Muzycznej, ul. Lipoczy’ego 4  –  koncert w wykonaniu : Cihata Askina  – wybitnego i światowej sławy skrzypka – wirtuoza ze Stambułu oraz  Roberto Issoglio – świenego pianisty wloskiego

W programie : utwory najpopularniejszych kompozytorów, które brzmiały w salonach   Europy  XIX w.: w tym zapomniana i rzadko wykonywana Soanata Feliksa Mendelssohna – Bartholdy’ego oraz F. Schuberta i C. Saint -Saensa

 

– 16.09.2023 godz. 18  – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10  – koncert muzyki hiszpańskiej w wykonaniu   duetu fortepianowego : Valero- Rodriguez Duo

W programie : utwory najpopularniejszych kompozytorów hiszpańskich XIX wieku  : Isaaca Albeniza i Enrique Granadosa + zapomniany utwór Marciala  Del Adalid’a.

 

– – 24.09. 2023 godz. 18 – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10  -nietypowy koncert tria „FeliX” z Wloch  w składzie :  Marilena Gaudio -wokal,  Flavio Peconio – fortepian i Giacomo Piepoli – klarnet.

W programie : utwory największych mistrzów Włoch XIX w. w układzie na klarnet i fortepian, na glos i fortepian , na całe  trio…. W tym . Giacomo . Puccini’ego, J.M. Kaliwody, Conradina Kreutzera…..

 

29.09. 2023 godz. 19 –  parafia św. Rodziny w Tarnowie, ul. Krakowska 41 – Koncert organowo – obojowy w wyk.  Zbigniewa Gacha – organy i  Magdaleny Maniewskiej – obój

W programie utwory dawnych mistrzów : tych znanych i zapomnianych. Zabrzmią więc kompozycje na organy solo oraz na ograny z obojem, m.inn : Jana .Sebastiana  Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla   oraz zapomniana kompozycja polskiego kompozytora XIX w – Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego….

 

– 30.09 2023 g. 18 – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w wykonaniu „Napravnik Trio” z  czeskiej Pragi, w składzie :

Maria Ericson  -skrzypce       Ondrej Cibulka – wiolonczela  Slavek Grolhhovski  – fortepian

W programie :muzyka salonów czeskiej Pragi XIX wieku  autorstwa Antonina Dvoraka, Eduarda Napravnika , Josefa Suka.

 

– 1. 10.2023. g. 18 – Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10  – Koncert pt „Motywy żydowskie w muzyce świata” w wyk. „Szaweł Lipski Klezmer Kwartet”  w składzie :

Dariusz Wójcik – śpiew, Szaweł Lipski – fortepian, Przemek Skałuba – klarnet, Grzegorz – Gadziowski – skrzypce

W programie znajdą się utwory wokalne i instrumentalne  z różnych krajów , oparte na oryginalnych muzycznych  motywach żydowskich.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Teresa Kaban i Henryk Błażej

Źródło:

Fundacja Kultury i Integracji „INTR-ART”
REKLAMA (B2A02)
Tags: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Złóż do jutra wniosek o „300 plus”
Elektrownia fotowoltaiczna w miejscu Tarnowskiego Klastra Przemysłowego?

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture