Gmina Tarnów pamięta o Bohaterach Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia w Woli Rzędzińskiej kolejny rok z rzędu zorganizowane zostaną obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.
– To od lat jest największe widowisko historyczne w regionie i tak też będzie w tym roku – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. – Rekonstruktorzy odtworzą Wojsko Polskie od średniowiecza do współczesności. Przez Wolę Rzędzińską będą maszerowali i dadzą pokaz umiejętności woje Mieszka I, szlachta z pospolitego ruszenia, która strzelać będzie z repliki siedemnastowiecznej armaty, legioniści Piłsudskiego, ułani Beliny – Prażmowskiego, strzelcy konni, piechurzy, żołnierze z okresu Ii wojny światowej, w tym generała Andersa, a nawet Kozacy atamana Petlury, w czasie wojny z bolszewikami pomagający Polakom.
W specjalnym namiocie mieścił się będzie sztab armii polskiej z 1920 roku, który kierował operacją obrony kraju przed nawałnicą bolszewicką. Będą tam osoby odtwarzające marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego (według źródeł autor planu operacyjnego zwycięstwa pod Warszawą), oficerów i adiunktów z 1920 roku. W środku będzie mapa i inne wyposażenie z ówczesnych czasów, służące do kierowania walką obronną.
Niewątpliwą gratką będzie możliwość obejrzenia samochodu PZInż 303. Jest to replika prototypu ciężkiego wojskowego samochodu terenowego, które brały udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Samochód ten ciągnął będzie replikę najcięższego karabinu maszynowego NKM wz. 1938, który był zasilany gazem i służył także do obrony przeciwlotniczej.
Zaprezentowany zostanie samochód terenowy PZInż. 302 czyli polski przedwojenny łazik z ręcznym karabinem maszynowym wz. 1928, który został opracowany na bazie polskiego Fiata 508. Ten pojazd to w dużej mierze zachowany oryginał. W Woli Rzędzińskiej pojawi się również replika TKS, tankietka czyli mały czołg, polska konstrukcja z końca lat 20-tych minionego stulecia. Da pokaz jazdy i prowadzenia ognia.
Współczesne uzbrojenie, produkowane dla polskiej armii, przedstawią Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Będą inne wystawy militariów i atrakcje wojskowe, w tym darmowy poczęstunek żołnierską grochówką i bigosem.
Razem z muzykami Filharmonii Krakowskiej śpiewane będą piosenki w hołdzie uczestnikom Bitwy Warszawskiej.
– Chcemy, aby to wydarzenie miało charakter edukacyjny, ale także patriotyczny – twierdzi poseł Anna Pieczarka, od lat mocno zaangażowana w organizację obchodów Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej. – Dopełnieniem całości będzie wyjątkowy koncert Golec uOrkiestra. Wyjątkowy, gdyż bracia Golcowie wystąpią wraz z orkiestrą symfoniczną i chórem. Takiego wykonania ich utworów muzycznych publiczność nie słyszała jeszcze w naszym regionie.