Weź udział w obchodach Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej

KulturaNews
Odsłon: 377
REKLAMA (B2A01)

Weź udział w obchodach Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej

To od lat największe widowisko historyczne w regionie. Nie inaczej będzie w tym roku. Obejrzeć będzie można rekonstrukcje wojsk w polskiej historii – od Mieszka I do współczesności. Całość dopełni wyjątkowy koncert Golec uOrkiestra z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i chóru.
Weź udział w obchodach Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej
play-rounded-fill

Weź udział w obchodach Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej

Gmina Tarnów pamięta o Bohaterach Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia w Woli Rzędzińskiej kolejny rok z rzędu zorganizowane zostaną obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.

To od lat jest największe widowisko historyczne w regionie i tak też będzie w tym roku – mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. – Rekonstruktorzy odtworzą Wojsko Polskie od średniowiecza do współczesności. Przez Wolę Rzędzińską będą maszerowali i dadzą pokaz umiejętności woje Mieszka I, szlachta z pospolitego ruszenia, która strzelać będzie z repliki siedemnastowiecznej armaty, legioniści Piłsudskiego, ułani Beliny – Prażmowskiego, strzelcy konni, piechurzy, żołnierze z okresu Ii wojny światowej, w tym generała Andersa, a nawet Kozacy atamana Petlury, w czasie wojny z bolszewikami pomagający Polakom.

W specjalnym namiocie mieścił się będzie sztab armii polskiej z 1920 roku, który kierował operacją obrony kraju przed  nawałnicą bolszewicką. Będą tam osoby odtwarzające marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego (według źródeł autor planu operacyjnego zwycięstwa pod Warszawą), oficerów i adiunktów z 1920 roku. W środku będzie mapa i inne wyposażenie z ówczesnych czasów, służące do kierowania walką obronną. 

Niewątpliwą gratką będzie możliwość obejrzenia samochodu PZInż 303. Jest to replika prototypu ciężkiego wojskowego samochodu terenowego, które brały udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Samochód ten ciągnął będzie replikę najcięższego karabinu maszynowego NKM wz. 1938, który był zasilany gazem i służył także do obrony przeciwlotniczej.

Zaprezentowany zostanie samochód terenowy PZInż. 302 czyli polski przedwojenny łazik z ręcznym karabinem maszynowym wz. 1928, który został opracowany na bazie polskiego Fiata 508. Ten pojazd to w dużej mierze zachowany oryginał. W Woli Rzędzińskiej pojawi się również replika TKS, tankietka czyli mały czołg, polska konstrukcja z końca lat 20-tych minionego stulecia. Da pokaz jazdy i prowadzenia ognia.

Współczesne uzbrojenie, produkowane dla polskiej armii, przedstawią Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Będą inne wystawy militariów i atrakcje wojskowe, w tym darmowy poczęstunek żołnierską grochówką i bigosem.

Razem z muzykami Filharmonii Krakowskiej śpiewane będą piosenki w hołdzie uczestnikom Bitwy Warszawskiej.

– Chcemy, aby to wydarzenie miało charakter edukacyjny, ale także patriotyczny – twierdzi poseł Anna Pieczarka, od lat mocno zaangażowana w organizację obchodów Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej. – Dopełnieniem całości będzie wyjątkowy koncert Golec uOrkiestra. Wyjątkowy, gdyż bracia Golcowie wystąpią wraz z orkiestrą symfoniczną i chórem. Takiego wykonania ich utworów muzycznych publiczność nie słyszała jeszcze w naszym regionie.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Montaż:

Paulina Budzik

Wideo:

Rafał Kudrański
Dodatkowe informacje:
Tekst - Gmina Tarnów
REKLAMA (B2A02)
Tags: Anna Pieczarka, Bitwa Warszawska, Gmina Tarnów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

„Wiadomości z tygodnia” (odc. 23)
„STARczy na dziś” (odc. 183) Sebastian Stepek

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture