Odnowią kapliczkę przy dworze

KulturaNews
Odsłon: 572
REKLAMA (B2A01)

Odnowią kapliczkę przy dworze

Gmina Pleśna otrzymała dotację w wysokości 16 tys. zł na konserwację kamiennej kapliczki z postacią NMP Niepokalanie Poczętej z przełomu XIX i XX wieku.

Całkowity koszt prac wynosi 29 tys. złotych. To ważne miejsce o znaczeniu religijnym, w którym lokalna społeczność gromadzi się przede wszystkim podczas nabożeństw majowych. Figura jest usytuowana przy drodze gminnej w alei wjazdowej na teren Zespołu Dworsko-Parkowego w Rzuchowej. 

– W pierwszej dekadzie XX wieku w otoczeniu dworu niewiele się zmieniło od II połowy XIX wieku. Wokół dworu roztaczał się park wraz z sadem, który również otaczały budynki gospodarskie. Jedynym nowym elementem, jaki wprowadzono do otoczenia było postawienie figury Matki Bożej przy drodze
do dworu. Być może miało to miejsce w jubileuszowym roku 1900, ponieważ tego typu figury były stawiane w pobliżu dworów w tym właśnie roku – tłumaczą wnioskodawcy.

Dotację na prace konserwatorskie pozyskano w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2023” organizowanego przez samorząd Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń wartościowych obiektów stanowiących ważny element dziedzictwa kulturowego Małopolski.

Własnym sumptem są prowadzone prace przy odtworzeniu pierwotnego wyglądy alei wjazdowej. Niestety do czasów obecnych z założonego w I połowie XIX wieku parku, zachowało się bardzo mało starych drzew. Od strony Tarnowa do dworu prowadziła aleja akacjowa, z której zachowało się tylko jedno drzewo. A od strony Szczepanowic prowadziła z kolei aleja kasztanowców, z której zachowało się do dziś sześć kasztanowców, rosnących po lewej stronie drogi w kierunku do Szczepanowic.

Trzeba podkreślić, że zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Rzuchowej stanowi jedną z
najstarszych w Małopolsce siedzib ziemiańskich. Lokacja wsi przypada na początek XIV wieku, co pokrywa się mniej więcej z okresem założenia Akademii Krakowskiej, zamku w Malborku, Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze czy Warszawy. Majątek należał m. in. do dra Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezydenta Krakowa czy do Jerzego Matejki, który był synem słynnego Jana.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Źródło:

Agata i Łukasz Jaje
REKLAMA (B2A02)
Tags: Województwo Małopolskie
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Zmarł Władysław Żabiński
„W cieniu Ratusza” (odc. 14)

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture