– To spełnienie marzeń, na których ziszczenie ciężko pracowaliśmy od ponad ćwierć wieku, a po drugie, prestiż i olbrzymia szansa rozwojowa nie tylko dla uczelni, która radzi sobie ostatnio bardzo dobrze, ale przede wszystkim dla Tarnowa i regionu. Głęboko wierzę, że budowa coraz silniejszego ośrodka akademickiego powinna być traktowana priorytetowo nie tylko przez naszą społeczność, ale także przez wszystkie środowiska mogące w tym pomóc. Myślę tutaj o samorządowcach, parlamentarzystach i przedstawicielach otoczenia społeczno-gospodarczego – przekonuje dr hab. Małgorzata Kołpa, profesor i rektor Akademii Tarnowskiej.
Obecnie Akademia Tarnowska oferuje studia na dwudziestu siedmiu kierunkach (studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie). Aktualnie rozpatrywany jest wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych miesiącach.
Inauguracja działalności Akademii Tarnowskiej zbiegła się z pierwszym dniem rekrutacji na najbliższy rok akademicki. Ta odbywać się będzie wyłącznie w trybie zdalnym.
Uczelnia zamierza poszerzać nie tylko ofertę edukacyjną, ale i bazę lokalową. W planach ma bowiem zrealizowanie inwestycji na kwotę około 130 milionów PLN.
Ambicje kadry i studentów sięgają jednak dalej. Marzy im się przekształcenie akademii w uniwersytet z prawdziwego zdarzenia. Nieśmiało zdradzają, ile czasu dają sobie na tę przemianę. To mniej więcej osiem lat.
A pomyśleć, że kiedy około 1990 roku ks. prof. Michał Heller – nota bene pierwszy w historii doktor honoris causa Akademii Tarnowskiej – rzucił hasło: „Uniwersytet dla Tarnowa”, wielu uważało to za projekt niemożliwy do realizacji…
Akademii Tarnowskiej życzymy Ad multos annos!