Ks. prof. Michał Heller z doktoratem honoris causa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

News
Odsłon: 1,036
REKLAMA (B2A01)

Ks. prof. Michał Heller z doktoratem honoris causa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w piątek podczas obchodów 25-lecia istnienia tarnowskiej uczelni.

Ks. Michał Heller pochodzi z Mościc. Urodził się w 1936 roku. Jego ojciec, Kazimierz, był inżynierem w Państwowej Fabryce Związków Azotowych. Gdy wybuchła wojna, rodzina przeniosła się do Lwowa. Stamtąd w 1940 roku Hellerowie zostali wysiedleni na Syberię. W Jakucji, gdzie rodzina pracowała przy wyrębie Tajgi, i w Saratowie przebywali do 1946 roku.
Po powrocie do Mościc zamieszkali w małym dworku w okolicach parku, który powszechnie nazywano „Hellerówką”. Ks. Heller maturę zdał w IV LO, po czym wstąpił do seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Przez rok pracował w duszpasterstwie, jako wikary w Ropczycach, po czym został skierowany na studia filozoficzne. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił doktorat. Ukończył też fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1990 roku jest profesorem. Jego książki – a napisał ich ponad 60 – miały sto kilkadziesiąt wydań, a kilka z nich zostało przetłumaczone na języki: angielski, włoski, rosyjski, niemiecki czy hiszpański.

Jest członkiem wielu poważnych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Ma dziewięć doktoratów honoris causa. Z wyróżnień wybija się szczególnie najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego, otrzymany w 2014 roku i Nagroda Templetona z 2008 roku przyznana za budowanie pomostów między nauką a wiarą, którą wręczył mu książę Edynburga Filip. Honorarium za ten drugi tytuł – ponad milion funtów – ks. Heller przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika, które ma swoją siedzibę w Krakowie. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Tarnowa.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura

Produkcja:

STARnowa.tv
Dodatkowe informacje:
Zdj. Lidia Jaźwińska
REKLAMA (B2A02)
Tags: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, ANS, Doctor honoris causa, ks. prof. Michał Heller
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Radgoszcz z umową na trzy inwestycje
Galeria Tarnovia zaprasza na Targi Zdrowia i Urody

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture