Tarnów będzie miał swoje Yad Vashem

EdukacjaKulturaNewsWydarzenie
Odsłon: 288
REKLAMA (B2A01)

Tarnów będzie miał swoje Yad Vashem

Jeszcze w tym roku Tarnów wzbogaci się o kolejny znaczący symbol pamięci, związany z mrocznymi latami II wojny światowej i holocaustem. W sąsiedztwie bimy powstanie bowiem Gaj Sprawiedliwych, poświęcony osobom, które w czasie wojny, narażając własne życie, pomogły ocalić życie osobom narodowości żydowskiej.

Pomysłodawcą utworzenia takiego miejsca jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Wstępny projekt zakłada wytycznie alejek na placu Starej Synagogi i zasadzenie wśród nich 17 krzewów tarniny symbolizujących tarnowian ratujących Żydów podczas wojny. Z kolei na elewacji znajdującej się obok kamienicy zaprojektowane zostanie drzewo życia w formie winobluszczu.

Pierwsze pomysły upamiętnienia bohaterskich tarnowian zrodziły się jeszcze w 2019 roku.

Wtedy na przeszkodzie stanęły względy techniczne. Problemy mamy już za sobą. Dostaliśmy pieniądze z funduszy norweskich. Całość inwestycji powinna zamknąć się kwotą około czterdziestu tysięcy złotych. Aktualnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy – mówi Adam Bartosz, prezes KOnZŻ.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
REKLAMA (B2A02)
Tags: Adam Bartosz, Gaj Sprawiedliwych Tarnów, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, STARnowa.tv, Łukasz Winczura
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Może Ci się spodobać

Pijany Ukrainiec wiózł 24 tony paliwa. Miał prawie trzy promile
„STARczy na dziś” (odc. 125) Henryk Łabędź

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture