– W 1973 roku świat nauki obchodził pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To wydarzenie skłoniło mnie wówczas, by się bliżej zająć jego dziełem. Tym bardziej, że w tamtym okresie żywo interesowałem się filozofią nauki i już wtedy zdawałem sobie sprawę z tego, że filozofia nauki uprawiana w oderwaniu od historii nauki jest trochę sztuką dla sztuki. Dziś, po pięćdziesięciu latach, świat znowu obchodzi, tym razem pięćset pięćdziesiątą rocznicę urodzin Kopernika, trudno byłoby więc nie zajrzeć do moich elaboratów z dawnych lat. Właściwie przez cały okres między tymi rocznicami Kopernik był obecny w moich zainteresowaniach: filozofia nauki, teoria względności i kosmologia relatywistyczna, dzieje idei względności. Od zawsze uważałem, a w miarę upływania czasu coraz bardziej utwierdzałem się w tym przekonaniu, że łączenie nauki i jej historii bardzo wzbogaca obie te dyscypliny – opisuje swoje najnowsze dzieło tarnowski kosmolog.
Ks. Michał Heller pochodzi z Mościc. Urodził się w 1936 roku. Jego ojciec, Kazimierz, był inżynierem w Państwowej Fabryce Związków Azotowych. Gdy wybuchła wojna, rodzina przeniosła się do Lwowa. Stamtąd w 1940 roku Hellerowie zostali wysiedleni na Syberię. W Jakucji, gdzie rodzina pracowała przy wyrębie Tajgi, i w Saratowie przebywali do 1946 roku.
Po powrocie do Mościc zamieszkali w małym dworku w okolicach parku, który powszechnie nazywano „Hellerówką”. Ks. Heller maturę zdał w IV LO, po czym wstąpił do seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Przez rok pracował w duszpasterstwie, jako wikary w Ropczycach, po czym został skierowany na studia filozoficzne. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił doktorat. Ukończył też fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1990 roku jest profesorem. Jego książki – a napisał ich ponad 60 – miały sto kilkadziesiąt wydań, a kilka z nich zostało przetłumaczone na języki: angielski, włoski, rosyjski, niemiecki czy hiszpański.
Jest członkiem wielu poważnych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Ma dziewięć doktoratów honoris causa. Z wyróżnień wybija się szczególnie najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego, otrzymany w 2014 roku i Nagroda Templetona z 2008 roku przyznana za budowanie pomostów między nauką a wiarą, którą wręczył mu książę Edynburga Filip. Honorarium za ten drugi tytuł – ponad milion funtów – ks. Heller przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika, które ma swoją siedzibę w Krakowie. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Tarnowa.