Rozpoczynają się Pierwsze Komunie Święte. Przeżycie religijne czy festiwal blichtru?

NewsWydarzenie
Odsłon: 218
REKLAMA (B2A01)

Rozpoczynają się Pierwsze Komunie Święte. Przeżycie religijne czy festiwal blichtru?

Maj tradycyjnie jest miesiącem, w którym odbywają się uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Duchowni od lat apelują, by nie przytłaczać tego dnia świecką otoczką, związaną z tradycyjną rewią mody czy wyścigami na jak najbardziej wyszukany prezent.

Jak twierdzi ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, przed niektórymi zwyczajami, które zakorzeniły się w polskiej mentalności, nie do końca uda się uciec. Ale należy ciągle walczyć uszanowanie sfery sacrum.

Dzień pierwszej spowiedzi dzieci i dzień Pierwszej Komunii Świętej to też okazja i wyzwanie duchowe nie tylko dla duszpasterzy, ale także a może i przede wszystkim rodziców, którzy odpowiadają za przekaz wiary w domu. I może będzie to dla niektórych z nich okazją, gdy na co dzień może im nie po drodze z Panem Bogiem czy Kościołem, zatrzymać się, zastanowić i przede wszystkim towarzyszyć swemu dziecku w tym ważnym dla niego dniu – mówił gość programu „STARczy na dziś”.

Wiele emocji wzbudza każdorazowo kwestia prezentów wręczanych tego dnia. Jaki podarek, zdaniem duszpasterza, byłby najodpowiedniejszy?

Nie będę oryginalny, jeśli powiem, że oczywiście modlitwa. Nie powinno zabraknąć akcentów religijnych, jak Pismo święte czy medalik. Ale osobiście uważam, że najlepsze są takie prezenty, które budują relację. Pamiętam Pierwszą Komunię mojego siostrzeńca. Wiedzieliśmy, jakie ma marzenia i te chcieliśmy zaspokoić. Młody marzył o podróży samolotem. Zatem polecieliśmy. Chciał iść na dobry mecz piłkarski to w towarzystwie szwagra pojechaliśmy we trójkę na PGE Narodowy i zobaczyliśmy spotkanie Polska-Gruzja. I widząc jego radość, wiem, że były to prezenty ze wszech miar trafione – mówi z uśmiechem ks. Dąbrówka.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
REKLAMA (B2A02)
Tags: I komunia święta, ks. Michał Dąbrówka, STARnowa.tv, Łukasz Winczura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Skwer ks. kpt. Piotra Gajdy. Wizytówka Tarnowa? Nie, kolejny bubel!
Nie udało się uratować życia młodej Liliany z Zalasowej, którą przygniotła bramka

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture