Przypomnijmy, maszkaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci stosowany przede wszystkim w rzeźbie architektonicznej. Maszkarony mają groteskowo zdeformowane rysy i fantastyczny układ włosów. Były one niezwykle popularne w okresie gotyku, renesansu, manieryzmu czy baroku. Służyły jako dekoracje budynków lub fontann.
Maszkarony są nieodłącznie związane z historią i architekturą Tarnowa. Pierwsze z nich wykonał Jan Maria Padovano (1493-1574) podczas przebudowy tarnowskiego ratusza w czasach, gdy właścicielem miasta był hetman Jan Tarnowski (1488-1561). Z kolei ten najbardziej znany, stoi przy Wielkich Schodach. Wykonał go Henryk Hochman w 1936 roku.
Teraz zrodził się pomysł, by czternaście rzeźb w formie miniaturowych maszkaronów umiejscowić w kilkunastu punktach miasta i stworzyć coś na wzór szlaku krasnali, które stały się turystyczną atrakcją Wrocławia. Są już pierwsze propozycje lokalizacji.
– Maszkaron Wynalazca stanąłby przy placu Szczepanika, Piekarz przy ulicy Piekarskiej, Opiekun dzieci i rodziny w Ogrodzie Jordanowskim, Zaczytany zostałby posadowiony na parapecie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krakowskiej. Z kolei Rycerz – Strażnik Tożsamości Miasta – nawiązujący do Spycymira Leliwity znalazłby swoje miejsce na siedzisku przy Wałowej 25). Rzeźby wielkości kartki formatu A4 mieliby stworzyć rodzimi artyści-plastycy – wyjaśnia Maria Zawada-Bilik z tarnowskiego magistratu.
Tarnowski Szlak Maszkaronów jest realizowany w ramach projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie” i współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu Rozwój Lokalny na lata 2014-2021.