Czy szlak maszkaronów stanie się nową atrakcją turystyczną Tarnowa?

KulturaNewsWydarzenie
Odsłon: 408
REKLAMA (B2A01)

Czy szlak maszkaronów stanie się nową atrakcją turystyczną Tarnowa?

Mamy herbatę „Tarninówkę” i takąż nalewkę. Mamy tarnowskie korale. Kilka miesięcy temu pojawiły się specjalnie logowane skarpetki z motywami maszkaronów czy tarnowskiej „Bani”. Teraz przyszedł pomysł na stworzenie oryginalnego szlaku turystycznego ulicami miasta, którego wyróżnikami byłyby usytuowane w różnych częściach miniaturowe maszkarony.

Przypomnijmy, maszkaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci stosowany przede wszystkim w rzeźbie architektonicznej. Maszkarony mają groteskowo zdeformowane rysy i fantastyczny układ włosów. Były one niezwykle popularne w okresie gotyku, renesansu, manieryzmu czy baroku. Służyły jako dekoracje budynków lub fontann.

Maszkarony są nieodłącznie związane z historią i architekturą Tarnowa. Pierwsze z nich wykonał Jan Maria Padovano (1493-1574) podczas przebudowy tarnowskiego ratusza w czasach, gdy właścicielem miasta był hetman Jan Tarnowski (1488-1561). Z kolei ten najbardziej znany, stoi przy Wielkich Schodach. Wykonał go Henryk Hochman w 1936 roku.

Teraz zrodził się pomysł, by czternaście rzeźb w formie miniaturowych maszkaronów umiejscowić w kilkunastu punktach miasta i stworzyć coś na wzór szlaku krasnali, które stały się turystyczną atrakcją Wrocławia. Są już pierwsze propozycje lokalizacji.

Maszkaron Wynalazca stanąłby przy placu Szczepanika, Piekarz przy ulicy Piekarskiej, Opiekun dzieci i rodziny w Ogrodzie Jordanowskim, Zaczytany zostałby posadowiony na parapecie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krakowskiej. Z kolei Rycerz – Strażnik Tożsamości Miasta – nawiązujący do Spycymira Leliwity znalazłby swoje miejsce na siedzisku przy Wałowej 25). Rzeźby wielkości kartki formatu A4 mieliby stworzyć rodzimi artyści-plastycy – wyjaśnia Maria Zawada-Bilik z tarnowskiego magistratu.

Tarnowski Szlak Maszkaronów jest realizowany w ramach projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie” i współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu Rozwój Lokalny na lata 2014-2021.

No votes yet.
Please wait...

Informacje dodatkowe:

Autor tekstu:

Łukasz Winczura
REKLAMA (B2A02)
Tags: atrakcje turystyczne Tarnów, STARnowa.tv, szlak maszkaronów Tarnów, Łukasz Winczura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Może Ci się spodobać

Historyczny dzień dla parafii w Tarnowcu. Konsekracja świątyni pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika [HOMILIA]
„STARczy na dziś” (odc. 114) Ryszard Żądło

Musisz zobaczyć

Brak wyników.
Hide picture